Z portów USA wypływa więcej statków z LNG

15 lipca 2022, 10:45 Alert

Według EIA Stanów Zjednoczonych, w tym tygodniu z portów USA wypłynęło więcej statków z dostawami LNG. Powodem może być uruchomienie nowego terminalu LNG, od którego gaz importuje m.in. PGNiG.

Transport pierwszej dostawy ropy naftowej z USA dla Grupy LOTOS do gdańskiego naftoportu, listopad 2017. Fot. Grupa Lotos
Transport pierwszej dostawy ropy naftowej z USA dla Grupy LOTOS do gdańskiego naftoportu, listopad 2017. Fot. Grupa Lotos

Z portów USA wypłynęło więcej gazowców

Między 7 a 13 lipca, Administracja Informacji Energetycznej (EIA) zanotowała wypłynięcie 23 statków z dostawami gazu ziemnego. To oznacza zwiększenie eksportu LNG o cztery statki.

Przyczyny można doszukiwać się w uruchomieniu kolejnego bloku skraplania gazu w Cameron Parish w Luizjanie. Z koncernem Venture Global współpracuje polska spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jako importer LNG. Firma miała otworzyć nową jednostkę w pierwszym kwartale 2023 roku, jednak prace udało zakończyć się wcześniej, a sam obiekt będzie eksportować 10 milionów ton LNG rocznie.

Reuters podaje, że siedem statków wyruszyło z Sabine Pass, pięć z Corpus Christi, cztery z Calcasieu Pass i Cameron, dwa z Cove Point i jeden z wyspy Elba.

Reuters/Maria Andrzejewska 

Czesi na wojnie energetycznej Putina sprowadzą LNG przez Holandię ale przez Polskę jeszcze nie