AlertWszystko

Polskie postulaty ws. Nord Stream w szkicu konkluzji Rady Europejskiej

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

(EU Observer/Wojciech Jakóbik)

Portal EU Observer dotarł do szkicu dokumentu z konkluzjami Rady Europejskiej, który krąży między krajami członkowskimi od poniedziałku 7 grudnia przed spotkaniem Rady zaplanowanym na 17-18 grudnia.

Szkic zawiera rozdział poświęcony Unii Energetycznej, w którym zawarto stwierdzenie, że przyszłe projekty infrastrukturalne muszą służyć „wspólnemu interesowi” z priorytetem wykorzystania „w sposób optymalny istniejącej infrastruktury”. To jasne odniesienie do projektu Nord Stream 2, który zdaniem krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski, nie przysłuży się interesom Unii Energetycznej i nie ma uzasadnienia, wobec niewykorzystania w pełni istniejącej infrastruktury, służącej dostawom rosyjskiego gazu do Europy. Dnia 30 listopada w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska ministrowie odpowiedzialni za energetykę z krajów bałtyckich, Polski, Słowacji i Węgier zaapelowali o uwzględnienie tych postulatów. Podobne było stanowisko premierów Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii w oddzielnym liście do Tuska.

– Jakakolwiek nowa infrastruktura powinna być w pełni zgodna z celem (…) redukcji zależności energetycznej i wzmocnienia dywersyfikacji dostawców – napisano w szkicu. Jego autorzy apelują także o efektywne wdrożenie unijnej legislacji na rzecz stworzenia wspólnego rynku gazu bez wyjątków.

Nord Stream 2 to projekt rozbudowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Według jego krytyków zmniejszy bezpieczeństwo energetyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ogranicza rozwój rynku gazu w regionie i zagrozi pozycji tranzytowej Ukrainy oraz Słowacji.

Pomimo krytyki, Gazprom deklaruje, że trzecia i czwarta nitka Nord Stream zostaną oddane do użytku w ostatnim kwartale 2019 roku, kiedy kończy się umowa tranzytowa z Ukrainą. Udziałowcami są Gazprom (50 procent), Shell, Engie, E.on, BASF/Wintershall i OMV (po 10 procent akcji).


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X