EnergetykaOZE

Polskie wiatraki na Bałtyku gotowe do aukcji. Jest wniosek do URE

Offshore. Fot. Polenergia

Equinor i Polenergia złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o prekwalifikację projektu Bałtyk 1 do udziału w pierwszej aukcji offshore. To jedna z trzech planowanych przez konsorcjum farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Przetarg, zaplanowany na koniec grudnia 2025 roku, pozwoli wyłonić projekty oferujące najkorzystniejsze ceny sprzedaży energii.

Equinor i Polenergia, działające w ramach spółki joint venture, złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wniosek o prekwalifikację projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 do udziału w pierwszej w Polsce aukcji offshore planowanej na koniec 2025 roku – informuje biuro prasowe projektów Bałtyk.

Energia z offshore w korzystnej cenie?

Wniosek prekwalifikacyjny został złożony w dniu ogłoszenia przez prezesa URE terminu aukcji na 17 grudnia 2025 roku. Aukcja będzie miała charakter konkurencyjny i pozwoli wyłonić projekty oferujące najkorzystniejsze ceny sprzedaży energii w systemie wsparcia rozliczanego przez 25 lat poprzez kontrakt różnicowy.

– Pozwoli to zapewnić stabilność i bezpieczeństwo dla odbiorców końcowych, niezależnie od wahań cen na rynku energii. Maksymalna cena została wcześniej ustalona przez minister klimatu i środowiska, a oferenci będą licytować w dół. Warunkiem udziału w aukcji jest pozytywne przejście procesu prekwalifikacyjnego prowadzonego przez URE – czytamy w komunikacie.

Mapa projektów morskich Equinor i Polenergii. Grafika: Bałtyk123
Mapa projektów morskich Equinor i Polenergii. Grafika: Bałtyk123

Projekt morskiej farmy wiatrowej Bałyk 1 uzyskał decyzję środowiskową, pozwolenie na wnoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich (tzw. PSZW) oraz umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej zawartą z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. To instalacja o mocy do 1560 MW, zlokalizowana na Ławicy Środkowej, około 81 kilometrów od wybrzeża. Na miejscu zostaną zamontowane 104 turbiny, które według szacunków zaspokoją zapotrzebowanie dwóch milionów gospodarstw domowych.

Equinor / Polenergia / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X