EnergetykaOZE

Polskie wiatraki na Bałtyku gotowe do aukcji. Jest wniosek do URE

Offshore. Fot. Polenergia

Equinor i Polenergia złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o prekwalifikację projektu Bałtyk 1 do udziału w pierwszej aukcji offshore. To jedna z trzech planowanych przez konsorcjum farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Przetarg, zaplanowany na koniec grudnia 2025 roku, pozwoli wyłonić projekty oferujące najkorzystniejsze ceny sprzedaży energii.

Equinor i Polenergia, działające w ramach spółki joint venture, złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wniosek o prekwalifikację projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 do udziału w pierwszej w Polsce aukcji offshore planowanej na koniec 2025 roku – informuje biuro prasowe projektów Bałtyk.

Energia z offshore w korzystnej cenie?

Wniosek prekwalifikacyjny został złożony w dniu ogłoszenia przez prezesa URE terminu aukcji na 17 grudnia 2025 roku. Aukcja będzie miała charakter konkurencyjny i pozwoli wyłonić projekty oferujące najkorzystniejsze ceny sprzedaży energii w systemie wsparcia rozliczanego przez 25 lat poprzez kontrakt różnicowy.

– Pozwoli to zapewnić stabilność i bezpieczeństwo dla odbiorców końcowych, niezależnie od wahań cen na rynku energii. Maksymalna cena została wcześniej ustalona przez minister klimatu i środowiska, a oferenci będą licytować w dół. Warunkiem udziału w aukcji jest pozytywne przejście procesu prekwalifikacyjnego prowadzonego przez URE – czytamy w komunikacie.

Mapa projektów morskich Equinor i Polenergii. Grafika: Bałtyk123
Mapa projektów morskich Equinor i Polenergii. Grafika: Bałtyk123

Projekt morskiej farmy wiatrowej Bałyk 1 uzyskał decyzję środowiskową, pozwolenie na wnoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich (tzw. PSZW) oraz umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej zawartą z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. To instalacja o mocy do 1560 MW, zlokalizowana na Ławicy Środkowej, około 81 kilometrów od wybrzeża. Na miejscu zostaną zamontowane 104 turbiny, które według szacunków zaspokoją zapotrzebowanie dwóch milionów gospodarstw domowych.

Equinor / Polenergia / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X