Zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po trzech kwartałach 2018 r. wzrosło o 3 proc. w stosunku do takiego samego okresu rok wcześniej i wyniosło 23.338 tys. m sześc. – wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).
„Wyniki konsumpcji paliw płynnych w Polsce w roku 2018, pomimo znacznego wzrostu cen tych paliw, są korzystne dla sektora naftowego w Polsce. Dobre wyniki sprzedaży osiągają legalnie działające przedsiębiorstwa naftowe, a dynamika wzrostów oficjalnej sprzedaży w poszczególnych miesiącach od początku 2018 roku była na zbliżonym poziomie” – napisano w komentarzu.
POPiHN informuje, że większa oficjalna sprzedaż krajowa oznacza większe zyski dla legalnie działających firm, ale też większe wpływy do budżetu państwa. Większe tym bardziej, że i ceny paliw w roku 2018 były nieco wyższe, co przekładało się na wzrost dochodów z VAT.
Organizacja poinformowała też, że obserwowany w bieżącym roku wzrost rynku ma swoje podstawy we wprowadzonych i skutecznie realizowanych nowych regulacjach prawnych w postaci pakietów dla sektora paliwowego, ale też w rosnącej polskiej gospodarce i wzrastającej flocie pojazdów poruszających się po drogach. Według POPiHN w pierwszych trzech kwartałach tego roku utrzymywał się trend wzrostowy dla zakupów benzyn silnikowych, oleju napędowego, paliwa lotniczego JET, gazu płynnego LPG i ciężkiego oleju opałowego. Jedynym produktem, na który popyt był mniejszy został lekki olej opałowy.
W informacji napisano, że skuteczna i ciągła walka z szarą strefą w znacznym stopniu ograniczyła nielegalny obrót paliwami płynnymi i tym samym wyniki, które dziś są obserwowane, można uznać za organiczny wzrost rynku.
Polska Agencja Prasowa