Posłowie nie zgłosili poprawek projektu noweli o rynku mocy

24 czerwca 2021, 07:00 Alert

Kluby parlamentarne nie zgłosiły żadnych poprawek projektu zmiany ustawy o rynku mocy podczas drugiego czytania w Sejmie. Projekt trafi bezpośrednio pod głosowanie całego Sejmu jeszcze na tym posiedzeniu – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister klimatu Piotr Dziadzio przyznał, że wzrośnie opłata mocowa, służąca finansowaniu rynku mocy, dla gospodarstw domowych. Obecnie płacą one od niecałych 2 do prawie 10,5 zł netto miesięcznie. Dziadzio stwierdził, że najbliższy wzrost tej opłaty będzie rzędu 50 groszy miesięcznie.

Wiceminister podkreślił jednocześnie, że dla przedsiębiorstw energochłonnych – dzięki regulacjom projektu – opłata mocowa spadnie, co poprawi konkurencyjność tych firm.

Projekt w ramach specjalnych rozwiązań dla odbiorców energochłonnych zakłada, że będą oni mogli zapłacić mniej, jeżeli ich profil zużycia jest odpowiednio płaski, czyli różnice między poborem w godzinach szczytu i poza nimi są odpowiednio małe.

Projekt nowelizacji ma dostosować polskie regulacje do Rozporządzenia PE i Rady UE 2019/943. Zakłada, że po 1 lipca 2025 r. jednostki wytwórcze o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh nie będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci rynku mocy. Jednak – jak przewiduje Rozporządzenie – kontrakty mocowe zawarte przed końcem 2019 r. będą dalej obowiązywać.

Pojawi się też możliwość zmiany technologii wytwarzania energii elektrycznej w odniesieniu do jednostki posiadającej zawartą umowę mocową i niespełniającej limitu emisji 550 kg CO2 na MWh, na jednostkę w technologii spełniającej ten limit. Ma to być wsparciem dla budowy nowych, niskoemisyjnych źródeł – czytamy na stronie PAP.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Wiśniewski: Koniec dotowania fotowoltaiki wymusi poszukiwanie nowych ścieżek sprzedaży