? Poranek BiznesAlert.pl: Gigafactory w Polsce?

16 kwietnia 2019, 08:45 Alert
Podcast BiznesAlert.p
Podcast BiznesAlert.pl

Według Financial Times perspektywa kontrolowanego brexitu winduje ceny uprawnień do emisji CO2. To istotne dla Polski, która wytwarza 80 procent energii z węgla i płaci z tego tytułu za uprawnienia. Ceny sięgnęły 10-letniego wyżu i wynoszą ok. 27€ za tonę. Co jeszcze przygotowaliśmy dla Państwa w dzisiejszym Poranku BiznesAlert.pl?

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj z szefem Tesli Elonem Muskiem. – Chcemy przyciągać kapitał amerykański na nowoczesne inwestycje, bo to się przekłada na wysokopłatne miejsca pracy; to jeden z głównych powodów mojej planowanej wizyty w USA – po spotkaniu premier. Będzie gigafactory w Polsce?

W gronie rządowym pojawiają się różnice w pomysłach na to, jak rozwiązać problem rosnących cen energii. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz postuluje pomoc przedsiębiorstwom, minister energii Krzysztof Tchórzewski twierdzi, że taka pomoc publiczna nie zyskałaby akceptacji Komisji Europejskiej. 

A ponadto: Bartek Sawicki przygląda się pomysłowi specustawy o morskich farmach wiatrowych i przekonuje, że może ona przełamać dotychczasową niemoc w tej kwestii. Analitycy Instytutu Jagiellońskiego Krystian Krupa, Kamil Moskwik i Marcin Roszkowski przyglądają się wynikom PGE, Tauronu, Enei i Energi za pełne 12 miesięcy minionego roku. Miały one w tym okresie stracić po kilkadziesiąt procent wartości, a dr Józef Sobolewski, do niedawna dyrektor departamentu ds. energii jądrowej w Ministerstwie Energii, pisze o losach polskiego reaktora HTR.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: