Maruderzy porozumienia naftowego dostaną więcej czasu

17 września 2020, 07:15 Alert
OPEC non-OPEC
Konferencja prasowa OPEC+. Od lewej: rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, saudyjski minister ropy, gospodarki i zasobów mineralnych Khalid al-Falih przewodniczący OPEC, sekretarz generalny OPEC Mohhamed Barkindo z Nigerii. Fot. BiznesAlert.pl

Grupa OPEC+ zrealizowała jako całość cięcia porozumienia naftowego w około 101 procentach w sierpniu – podaje Reuters. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie zrealizowały je jedynie w około 10 procentach.

Emiraty tłumaczą się faktem, że wzrosło zapotrzebowanie na gaz w sektorze wytwarzania energii, a jest on pozyskiwany razem z ropą naftową, sierpień był gorący, a obywatele ZEA mniej podróżowali za granicę. Zapowiadają, że zrekompensują braki w nadchodzących miesiącach. ZEA miały przedstawić plan w tej sprawie na posiedzeniu Połączonej Komisji Monitorującej (JMMC) OPEC+ 15 września.

Kraje zalegające z cięciami w poprzednich miesiącach, czyli Irak i Nigeria, podjęły wysiłki na rzecz nadrobienia braków. Źródła Reutersa przekonują, że kraje OPEC+ zdecydują raczej o przedłużeniu czasu na usuwanie zaległości niż o zwiększeniu cięć w ramach układu.

Porozumienie naftowe zakłada redukcję wydobycia w krajach OPEC+ o w sumie 7,7 mln baryłek do końca roku i 5,6 mln do połowy 2021 roku w celu podniesienia wartości baryłki na rynku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Flaszka ropy jest w połowie pusta