Iran chce pozostać przy porozumieniu nuklearnym mimo wycofania się USA

13 sierpnia 2018, 13:15 Alert

Irańska organizacja ds. energetyki jądrowej (AEOI) rekomenduje Teheranowi pozostanie w porozumieniu z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego mimo wycofania się Stanów Zjednoczonych z tego porozumienia.

Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons
Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons

Rzecznik AEOI Behrus Kamalwandi podkreślił w poniedziałek, że Unia Europejska jest “politycznie i gospodarczo” po stronie Iranu i że Teheran utraciłby to poparcie, gdyby wycofał się z porozumienia. “Dlatego też lepsze byłoby dla nas pozostanie przy porozumieniu nuklearnym…” – powiedział.

Prezydent Donald Trump wycofał w maju tego roku Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, które Iran podpisał w roku 2015 z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) i postanowił ponownie nałożyć na Teheran sankcje ekonomiczne. Umowa miała na celu ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec tego kraju.

Teheran podkreśla, że będzie się trzymał postanowień porozumienia tylko pod warunkiem, iż odniesie przewidziane w nim korzyści gospodarcze. Irański rząd deklaruje odczekanie przynajmniej do listopada br. z decyzją w tej sprawie. Natomiast zwolennicy twardej linii w Iranie opowiadają się z wystąpieniem z porozumienia w sprawie programu nuklearnego w odpowiedzi na “brutalną politykę Trumpa”. Żądają też wznowienia irańskiego programu nuklearnego, a zwłaszcza wzbogacania uranu – bez ograniczeń przewidzianych w porozumieniu z 2015 roku.

Polska Agencja Prasowa