USA i Unia Europejska wydały wspólne oświadczenie w sprawie reakcji na atak Rosji na Ukrainę. Zapowiadają między innymi powołanie grupy zadaniowej mającej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i transformację ku czystej energii w celu uniezależnienia kontynentu od surowców rosyjskich.
Bruksela i Waszyngton koordynują sankcje. Zapowiadają też zapobieganie ich omijaniu. – Podejmujemy dalsze, konkretne kroki w ramach naszej współpracy energetycznej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i obniżenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych.
– Podtrzymujemy nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne Europy i przyspieszenie światowej transformacji ku czystej energii. Bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważony rozwój Unii Europejskiej oraz Ukrainy są niezbędne dla pokoju, wolności i demokracji na kontynencie. Unia Europejska potwierdziła swój cel uzyskania niezależności od gazu z Rosji długo przed końcem tej dekady pracując przy tym na rzecz godnych zaufania, akceptowalnych i czystych dostaw surowców obywatelom oraz biznesom w Unii oraz jej sąsiedztwie – czytamy w komunikacie.
– USA zamierzają wesprzeć Unię w tych wysiłkach. Rozumiemy, że szybka transformacja ku czystej energii jest niezbędna do postępów na rzecz niezależności od paliw kopalnych z Rosji i jesteśmy zaangażowani w realizację celów porozumienia paryskiego, celu neutralności klimatycznej w 2050 roku i utrzymania wzrostu globalnych temperatur w ramach limitu 1,5 stopnia Celsjusza. Zgodnie z tą wizją Komisja Europejska i USA stworzą wspólną grupę zadaniową odpowiedzialną za reakcję na bezpośrednie potrzeby bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej oraz przyspieszenie czystej transformacji energetycznej – podsumowali autorzy stanowiska przedstawionego po spotkaniu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen oraz prezydenta Joe Bidena.
Komisja Europejska deklaruje, że będzie w ramach swych kompetencji ograniczonych prawami państw członkowskich zabiegać o zaostrzanie sankcji wobec Rosji. – Musimy zapewnić, że utrzymamy sankcje i jedność Zachodu nie tylko przez kolejny miesiąc, ale i cały rok – mówił prezydent USA Joe Biden w Brukseli. Inwazja Rosji na Ukrainie trwa już ponad miesiąc.
Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Turbodywersyfikacja wobec inwazji Rosji na Ukrainie (ANALIZA)