Działacze prośrodowiskowi chcą odtajnienia przez PGE informacji o Kopalni Turów

7 maja 2024, 09:01 Alert

Grupa Frank Bold złożyła pozew przeciwko czeskiemu ministerstwu środowiska. Postępowania ma na celu odtajnienie informacji PGE w sprawie wody spływającej do Kopalni Turów.

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała o złożeniu przez grupę Frank Bold pozwu administracyjnego przeciwko czeskiemu ministerstwu środowiska. Jest to organizacja prawnicza skupiająca się na działalności na rzecz ochrony ludzi i środowiska. Za pomocą podjętych kroków prawnych zamierzają uzyskać od resortu informacje o wodzie spływającej do Kopalni Turów w Polsce. Według ekspertów część informacji zostało utajnionych przez stronę polską.

Czeskie ministerstwo dysponuje danymi geologicznym z Polski, również dotyczącymi wody. Część z nich jest jednak traktowana jako tajemnica handlowa właściciela kopalni, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Z racji na to informacje zostały utajnione. PAP powołuje się na stanowisko ministerstwa środowiska Czech, które twierdzi, że nie udało się nakłonić strony polskiej do opublikowania informacji.

Pozew został złożony w sądzie miejskim w Pradze. Frank Bold chce określenia czy nieopublikowane informacje mają znaczenie z punktu widzenia konkurencji i czy mają wartość finansową dla PGE, tym samym czy powinny być utajnione.

– Od dłuższego czasu staramy się o ujawnienie informacji, które opinia publiczna musi znać, aby skutecznie bronić wód gruntowych, które do tej pory spływały do kopalni Turów. Wierzymy, że teraz resort środowiska pozwoli na otwarcie drogi do porozumienia z polską stroną i ujawnienia informacji – powiedziała Laura Otypkova, rzeczniczka grupy cytowana przez PAP.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Turów odwoła się od wyroku w sprawie decyzji środowiskowej