EnergetykaEnergia elektryczna

Prezes Litgrid: Spodziewamy się spadków cen hurtowych energii po uruchomieniu mostu energetycznego z Polską

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Między innymi na temat efektów jakich można się spodziewać po uruchomieniu polsko-litewskiego mostu energetycznego i planów jego rozbudowy oraz energetyki jądrowej – rozmawiała prezesem Litgrid Daivisem Virbickasem “Rzeczpospolita”.

Jak mówi rozmówca dziennika, po uruchomieniu nowego połączenia elektroenergetycznego z Polską powinny spaść ceny hurtowe energii elektrycznej na Litwie. Tym bardziej, że niemal w tym samym czasie ma zostać uruchomione nowe podmorskie połączenie kablowe ze Szwecją (NordBalt).

Jednocześnie prezes Litgrid przewiduje, że po uruchomienie mostu energetycznego wymiana energii elektrycznej między Polską i Litwą będzie prowadzona w obu kierunkach w proporcjach pół na pół.

“Rz” zapytała też o planowaną inwestycję rozbudowy tego połączenia, która zakłada dwukrotne zwiększenie mocy przesyłowej do 1000 MW. Prezes Virbickas przypomniał, że podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Litgrid i PSE zakłada, że rozbudowa ma zostać zrealizowana do 2020 roku. Jednak zaznaczył również, że strony uzgodniły, iż pośpiech w tej kwestii nie jest konieczny i wcześniej trzeba będzie przeanalizować dane z wymiany międzysystemowej połączenia przed rozbudową.
– Chcemy upewnić się, że rynek faktycznie potrzebuje dodatkowych 500 MW – powiedział prezes litewskiego OSP.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że decyzja o inwestycji, której koszt jest szacowany na około 70–90 mln euro, będzie uzależniona też od finansowania inwestycji ze środków UE. Dodał on również, że rozbudowa mostu musi zostać połączona w czasie z procesem synchronizacji litewskiego systemu z systemem zachodnioeuropejskim, a to wymaga desynchronizacji z systemem rosyjskim i uzgodnień z tym związanych.

“Rzeczpospolita” zapytała też o kwestie związane w z inwestycjami w energetykę jądrową, tak w Polsce jak i na Litwie. Prezes Litgrid podkreślił, że te projekty trzeba analizować biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczna w całym regionie. Jednocześnie przypomniał, że w najbliższym czasie zostanie zamkniętych kilka elektrowni jądrowych. W tej sytuacji w jego ocenie jest miejsce na oba projekty, ale jak zaznaczył trzeba je rozpatrywać wymiarze regionalnym i przy założeniu udziału partnerów z krajów sąsiednich.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X