Gospodarka

Prezes NBP: Wzrost inflacji nie jest dla nas niespodzianką

Prezes NBP Adam Glapiński wyjaśnił decyzję Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, uzasadniając to aktualną sytuacją gospodarczą.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w listopadzie 2024 roku, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński szczegółowo omówił przyczyny, dla których Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych. Podkreślił, że decyzja ta wynika z dokładnej analizy obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie.

Glapiński zwrócił uwagę na stabilizację inflacji, która mimo wcześniejszych wzrostów, obecnie wykazuje tendencję spadkową. Zdaniem prezesa, dalsze obniżki stóp procentowych mogłyby wprowadzić nadmierne ryzyko dla systemu finansowego i gospodarki, która już teraz znajduje się w fazie delikatnego równoważenia.

W swojej wypowiedzi prezes NBP zaznaczył również, że mimo braku zmian w polityce monetarnej, bank centralny uważnie monitoruje sytuację i jest gotów do podjęcia odpowiednich działań w przyszłości. Wskazał na elastyczność RPP w reagowaniu na ewentualne nowe wyzwania gospodarcze, które mogą pojawić się w najbliższych miesiącach.

Na konferencji poruszono także temat globalnych tendencji ekonomicznych i ich wpływu na polską gospodarkę. Glapiński podkreślił, że sytuacja na rynkach międzynarodowych jest jednym z kluczowych czynników, które RPP bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych.

PAP / BiznesAlert.pl


Powiązane artykuły

Górnik, złoto. Źródło: Freepik

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Rosyjskie uniwersytety uczą studentów, jak omijać sankcje gospodarcze

Programy nauczania, inspirowane przez Kreml, obowiązujące na rosyjskich uczelniach zawierają obecnie kierunki i kursy przygotowujące studentów do skutecznego obchodzenia sankcji...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X