Prezes PGE rozmawiał z europejską komisarz ds. energii o transformacji polskiego ciepłownictwa

25 kwietnia 2022, 15:00 Alert

W kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z europejską komisarz ds. energii Kadri Simson. Rozmowa dotyczyła wyzwań dla polskiego ciepłownictwa w kontekście pakietu Fit For 55.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski i europejska komisarz ds. energii Kadri Simson. Źródło: Twitter/PGE
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski i europejska komisarz ds. energii Kadri Simson. Źródło: Twitter/PGE

– Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji. Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam aby postulaty dotyczące zmian #Fitfor55 były słyszalne w Unii Europejskiej – czytamy na Twitterze Polskiej Grupy Energetycznej. Tematami rozmowy były zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji.

– To ważne, żeby usłyszeć poglądy lokalnych uczestników rynku energetycznego i dowiedzieć się więcej o problematycznych obszarach – napisała na swoim profilu na Twitterze Kadri Simson.

– Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji. Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam, aby postulaty dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55 były słyszalne w Unii Europejskiej – powiedział Dąbrowski podczas spotkania.

W czasie rozmowy z komisarz Kadri Simson wybrzmiały postulaty PGE dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55. Wśród propozycji reform znalazły się zmiana przedstawionej przez Komisję Europejską definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie elektryfikacji ciepłownictwa do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych.

– Unijna reforma regulacji dotyczących ciepłownictwa wpłynie na blisko 6 milionów gospodarstw domowych w Polsce, z łącznej liczby ok. 14 milionów, które korzystają z ciepła systemowego, co stanowi jednocześnie 10 proc. wszystkich użytkowników ciepła sieciowego w Unii Europejskiej. Sama tylko PGE, która jest liderem produkcji ciepła w procesie kogeneracji w Polsce, dostarcza ciepło do ponad 2 milionów gospodarstw domowych – podaje PGE w komunikacie.

Twitter/Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński

Dąbrowski: Skutki wojny Ukrainy z Rosją odczuje Polska i cała Europa