Druga runda rozmów o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po Nord Stream 2

21 stycznia 2019, 06:45 Alert
Komisja Unia Europejska
fot. Wiktor Dabkowski, flickr.com/bankenverband (CC BY-ND 2.0)

Komisja Europejska, Ukraina i Rosja będą rozmawiać 21 stycznia o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po ukończeniu gazociągu Nord Stream 2.

Druga runda procesu trójstronnego odbędą się w Brukseli na szczeblu politycznym z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza, ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkina, prezesa Naftogazu Andrija Kobolewa, ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka i wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa.

Pierwsza runda odbyła się 17 lipca 2018 roku w Berlinie. Po niej nastąpiła seria konsultacji eksperckich, ale Gazprom nie wziął w nich udziału. Rozmowy 21 stycznia ruszają o godz. 15 czasu lokalnego. Szefczovicz wyraził nadzieję, że rozmowy zakończą się przyjęciem wiążących zobowiązań.

Wiadomo już, że sporny gazociąg Nord Stream 2 może być opóźniony lub nie w pełni gotów do pracy z końcem 2019 roku, kiedy kończy się umowa przesyłowa Gazprom-Naftogaz. Oznacza to, że przerwa dostaw przez Ukrainę, którą pierwotnie grozili Rosjanie, nie będzie możliwa.

Obecnie strony omawiają, na jakim poziomie może się utrzymać przesył gazu przez terytorium ukraińskie na mocy porozumienia tymczasowego zastępującego umowę przesyłową. Komisja Europejska i Ukraina oczekują, że warunki dostaw przez Ukrainę będą zgodne z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2, czyli recepta na rozpad Unii Europejskiej