Projekt reformy rynku energii na Ukrainie trafił do parlamentu

14 marca 2016, 07:00 Alert

(Rbc.ua/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Siedziba Wierchownej Rady, rządu ukraińskiego. Fot. Rząd Ukrainy
Siedziba Wierchownej Rady, rządu ukraińskiego. Fot. Rząd Ukrainy

Jak poinformował portal Rbc.ua, ukraiński rząd wzniósł do Rady Najwyższej projekt ustawy nr 4196 o rynku energii elektrycznej. Dokument został zarejestrowany w parlamencie z datą 10 marca.

Podczas swojego posiedzenia 2 marca ukraińska rada ministrów zatwierdziła projekt ustawy. Przedstawiając go, minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn wyraził nadzieję, że dokument zostanie przyjęty przez parlament w pierwszym czytaniu już pod koniec marca.

Warto przypomnieć, że podczas swojej lutowej wizyty w Kijowie dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopacz podkreślał, że szybkie przyjęcie ustawy o rynku energii elektrycznej i powiązanych z nią aktów wykonawczych jest kluczowe „w celu uniknięcia procedury niezgodności przeciwko Ukrainie oraz spełnienia warunków dalszej asysty makrofinansowej”. Kopacz przypomniał, że wszystkie potrzebne dokumenty legislacyjne zostały przygotowane przez Kijów i Wspólnotę Energetyczną, a teraz czekają na implementację. – Potrzebna jest odrobina stabilizacji i dobrej woli aktorów politycznych – powiedział dyrektor.

Jednakże panujący u naszych wschodnich sąsiadów kryzys polityczny może mieć przełożenie także na reformy tamtejszego sektora energetycznego. 16 lutego Rada Najwyższa  nie przegłosowała wniosku o udzielenie wotum nieufności dla rządu Arsenija Jaceniuka, choć pojawiały się głosy niezadowolenia z jego pracy. Doprowadziło to do kryzysu politycznego nad Dnieprem: koalicję parlamentarną opuściła Batkiwszczyna, Samopomoc pozostawiając w niej jedynie Blok Petra Poroszenki oraz Front Ludowy.

W ostatnim czasie Kijów przyjął ustawę o rynku gazu i pracuje nad analogiczną dla rynku elektroenergetycznego. Ponadto zmienia sposób zarządzania spółkami. 5 grudnia rząd na mocy postanowienia nr 1002 zobowiązał resort energetyki do przekazania akcji Naftogazu  resortowi rozwoju gospodarczego. Po jego przyjęciu ukraińska spółka może samodzielnie, bez ustalania z władzami centralnymi powoływać kierownictwo spółek Ukrgazdobyczy, Uktransnieftu oraz Uktransgazu. To element wypełniania warunków międzynarodowych funduszy inwestycyjnych w zamian za kontynuację pomocy finansowej. Ukraina zamierza także wdrożyć unijne dyrektywy gazowe i elektroenergetyczne w ramach integracji swoich sektorów z europejskim. Jednakże obecna sytuacja na ukraińskiej scenie politycznej może poddać pod wątpliwość powodzenie prowadzonych jak i planowanych reform.