Prokopowicz: 3 mld m3 gazu ziemnego rocznie od Polenergii

27 października 2014, 11:19 Energetyka
Zbigniew Prokopowicz

Podczas zaplanowanego na najbliższą środę posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, Polenergia przedstawi swoje plany budowy gazociągu Bernau -Szczecin – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W środę 29 października odbędzie się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej poświęcone liberalizacja rynku gazu w Polsce oraz strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, podczas tego posiedzenia Polenergia ma przedstawić swoje plany budowy gazociągu Bernau-Szczecin.

Cytowany przez dziennik prezes Polenergii Zbigniew Prokopowicz podkreśla, że dzięki tej magistrali do Polski będzie można sprowadzić minimum 3 mld m sześc. gazu roczne, nawet w sytuacji kiedy Rosjanie całkowicie zaprzestaną dostaw do krajów UE. Jednocześnie zaznacza on, że Niemcy zużywające ok. 85 mld gazu ziemnego roku rocznie, mają możliwości techniczne do sprowadzenia z innych niż rosyjski kierunków ponad 130 mld m sześc. gazu, a ich roczne wydobycie sięga prawie 11 mld m sześc. Jednocześnie szef Polenergii zwraca uwagę, że Niemcy dysponują nadwyżką technicznych przepustowości na poziomie 56 mld m sześc., z których może skorzystać między innymi nasz kraj.

„Rzeczpospolita” zwraca jednak uwagę, że planowany gazociąg Bernau-Szczecin to magistrala przesyłowa, a tego typu gazociągi zgodnie z prawem kontroluje w Polsce Gaz-System, który musiałby zaangażować się w to przedsięwzięcie. Rzeczniczka gazowego OSP Małgorzata Polkowska pytana o plany spółki w odnośnie inwestycji Polenergii, stwierdziła, że sprawa jest na etapie rozpoznania i żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Przypominamy, że niedawno Polenergia przedstawiła swój projekt budowy gazociągu z ukraińskim Naftogazem, który razem z połączeniem Bernau-Szczecin miałby tworzyć korytarz Wschód – Zachód.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL