Rosyjska spółka państwowa Rosnieftegaz zakończyła 4 stycznia transakcję sprzedaży 19,5 procent akcji Rosnieftu traderowi Glencore i Katarskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu – podaje Rosnieft.
Na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem prezes Igor Sieczin nazwał ją największą prywatyzacją w historii Rosji. Odbyła się ona pomimo nadal obowiązujących sankcji USA i Unii Europejskiej wobec rosyjskiego sektora naftowego i – z nazwy – Rosnieftu.
– Techniczne procedury związane z zamknięciem transakcji wymagały przygotowania i podpisania ponad 50 dokumentów i porozumień. Wszystko to pokazuje niezwykłe skomplikowanie układu – podaje Rosnieft w komunikacie.
Włoski bank Intesa Sanpaolo poinformował, że na potrzebę przeprowadzenia transakcji pożyczy kupcom akcji Rosnieftu do 5,4 mld dolarów. Transakcja budzi kontrowersje ze względu na podejrzenia o to, że jest skrycie finansowana z Kremla i służy przełamaniu izolacji rosyjskiego Rosnieftu pomimo dalszego obowiązywania sankcji.
Komisja Europejska i Departament Skarbu USA zadeklarowały, że przyjrzą się transakcji, ale dotąd nie zajęły stanowiska w tej sprawie.
Reuters