Prywatyzacja Rosnieftu odłożona w czasie

17 czerwca 2015, 14:59 Alert
rosneft

(Prime/Piotr Stępiński)

Jak poinformował dziennikarzy szef Rosnieftu Igor Sieczin Surgutnieftegaz nie planuje zakupu akcji kierowanej przez niego spółki.

– Rozmawiałem z Bogdanowem (dyrektor wykonawczy Surgutnieftegaz – przyp. red.), nie ma on takich planów – powiedział Sieczin.

W połowie maja pojawiła się nieoficjalna informacja o planach Surgutnieftegazu dotyczących zakupu 19,5 procent akcji Rosnieftu przeznaczonych na prywatyzację. Podczas gdy Surgutnieftiegaz dementował wspomnianą wiadomość Rosnieft wyraził zainteresowanie dołączeniem do spółki stabilnych inwestorów krajowych. Z kolei minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ułukłajew powiedział, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie sprzedaży akcji Rosnieftu dla inwestora strategicznego.

Głównym udziałowcem Rosnieftu jest spółka Rosnieftgaz (100 procent udziałów posiada państwo – przyp. red.) – 69,5 procent akcji. Prywatyzacja 19,5 procenta akcji Rosnieftu znajduje się w rządowych planach do 2016 roku włącznie.

Przy czym uzyskane 100 mld rubli dochodów z tytułu prywatyzacji części państwowych udziałów w Rosniefcie zostało wpisane wcześniej do projektu budżetu na 2015 rok choć później zostały z niego wykreślone.

Ponadto jak poinformował Sieczin decyzja w sprawie sprzedaży udziałów państwa w Rosniefcie jeszcze nie została podjęta ale trwają prace w tym kierunku.

– Póki co nie ma żadnych decyzji w tej kwestii, prace są prowadzone. Nam jest wszystko jedno kiedy znajdzie się udziałowiec, najważniejsze aby spełnił podstawowe warunki. Będziemy współpracowali ze wszystkimi – powiedział Sieczin.

Szef Rosnieftu wspomniał, że podstawowym warunkiem sprzedaży udziałów jest cena akcji oscylująca w okolicach 8,12 dolara tak aby uwzględniała ona interesy dotychczasowych akcjonariuszy.