Polskie Sieci Elektroenergetyczne 31 października br. uruchomiły publiczne postępowanie przetargowe na świadczenie usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP. Postępowanie dotyczy Programu Bieżącego Uproszczonego (DSR PBU) na okres 1 kwietnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.
Jak wyjaśnia Operator nowy program DSR PBU bazuje na rozwiązaniach wypracowanych w ramach Programu Bieżącego, jednak jego formuła została znacznie uproszczona oraz pozbawiona barier i ryzyk, które wcześniej mogły zniechęcać potencjalnych wykonawców. Program skierowany jest do odbiorców energii elektrycznej, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w poprawie bezpieczeństwa KSE.
Tak jak w przypadku innych programów w ramach usługi DSR (Demand Side Response), w PBU odbiorcy energii otrzymają wynagrodzenie za zredukowanie swojego zużycia energii na wezwanie OSP. Nowości, jakie wprowadzono do formuły programu, to przede wszystkim: uproszczenie zasad rozliczeń (jedna metoda wyznaczania profilu bazowego) oraz zniesienie kar umownych za niewykonanie usługi. Przeniesiono również proces aktywacji z godzin wieczornych na godziny poranne doby poprzedzającej dobę redukcji – dzięki temu okres od aktywacji do realizacji redukcji jest dłuższy, co daje wykonawcom więcej czasu na przygotowanie się do jej przeprowadzenia. Najważniejszą jednak zmianą w stosunku do poprzednich działań jest wprowadzenie procesu certyfikacji na masową skalę bez konieczności, jak do tej pory, składania wniosku przez odbiorcę. Dodatkowo PSE S.A. wprowadziły w DSR PBU parametr lokalizacyjny (możliwość użycia programu w podziale na obszary kraju) oraz zmniejszyły dolną granicę oferowanej mocy redukcji do 1MW.
Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty za pomocą platformy zakupowej PSE do 10 grudnia 2018 r. do godz. 11:45.
Jak podkreśla PSE usługa DSR PBU pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo systemu w sytuacjach szczytowego zapotrzebowania oraz przyczyni się do poprawy ciągłości pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego poprzez reagowanie w sytuacjach węzłowych. W ocenie OSP dzięki nowej usłudze możliwe będzie również organicznie wydatków na budowę nowych źródeł wytwórczych, a jednocześnie pozwoli ona podnieść świadomość energetyczną odbiorców końcowych oraz uzyskać dodatkowe korzyści finansowe dla uczestników Programu.