PSE zmniejszyły ślad węglowy o 19 procent w porównaniu do 2017 roku

30 listopada 2021, 14:15 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) odnotowały redukcję emisji CO2 o 19 procent w stosunku do 2017 roku. Spółka poinformowała, że odprowadziła 996,13 mln zł podatków i składek do budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały raport wpływu na gospodarkę oraz finanse publiczne, środowisko naturalne, otoczenie społeczne i pracowników. Dokument przedstawia strategię spółki na lata 2020-2030, model biznesowy oraz podejście do wyzwań, przed którymi stoi cały sektor elektroenergetyczny. – Publikacja stanowi podsumowanie działań naszej organizacji w 2020 roku, a zatem w okresie szczególnym, zdominowanym przez pandemię koronawirusa – powiedział prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski.

Prezes dodał, że że priorytetem PSE pozostaje konieczność zapewniania bieżącego bezpieczeństwa dostaw energii, jednak zadania i rola operatora zmieniają się wraz z oczekiwaniami otoczenia. – Nowa strategia PSE to wizja nowoczesnego rynku energii elektrycznej: skupiamy się na zapewnieniu bezpieczeństwa cybernetycznego, rozwoju usług Operatora Informacji Rynku Energii oraz usług uodparniających system elektroenergetyczny na stany zagrożenia i awarie. Systematycznie pracujemy nad modelem świadczenia usług dodanych do usługi przesyłania, które będą podnosiły standard bezpieczeństwa i jakość dostaw energii elektrycznej – wyjaśnił Kłossowski. Spółka przypomniała, że w latach 2021-2030 planuje przeprowadzić inwestycje infrastrukturalne o wartości 14,2 mld zł.

PSE podają, że unowocześnianie infrastruktury przynosi konkretne korzyści dla środowiska – dzięki temu zmniejszają się straty przesyłowe, co ogranicza konieczność „uzupełniania” energii elektrycznej w systemie, co wiąże się z dodatkowymi emisjami. – PSE zredukowały swój ślad węglowy w 2020 roku o 19 procent w stosunku do 2017 roku, w którym wyliczyły emisje po raz pierwszy. Wszystkie inwestycje realizowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz przy zachowaniu bioróżnorodności. Spółka dokłada wszelkich starań, aby każdy z etapów procesu inwestycyjnego uwzględniał aspekt środowiskowy, a infrastruktura przesyłowa w minimalnym stopniu wpływała na otoczenie – czytamy w raporcie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Polska popiera CBAM, ale chce utrzymania darmowych uprawnień EU ETS i walki ze spekulacją