PSG zakończyła budowę sieci gazowej w Warszawie i okolicach

12 marca 2024, 14:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa zakończyła budowę sieci gazowej na terenie aglomeracji warszawskiej. Projekt obejmował modernizację około 59 km gazociągów w 12 dzielnicach Warszawy i jednej gminie podwarszawskiej.

Sieć dystrybucyjna gazu. Fot. PSG
Sieć dystrybucyjna gazu. Fot. PSG

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) zakończyła realizację projektu o nazwie „Budowa sieci gazowej na terenie Aglomeracji Warszawskiej”. Przedsięwzięcie, na którym skorzystało 12 dzielnic Warszawy i jedna gmina podwarszawska, zostało dofinansowane ze środków unijnych. Jego wartość wyniosła ok. 45 mln zł, z czego 11 mln zł pochodziło z Unii.

Projekt został podzielony na 13 etapów, w ramach których PSG zmodernizowała sieć kolejno w gminie Jabłonna i dzielnicach Warszawy, tj. Bielany, Bemowo, Mokotów, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Ursus, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy i Wola. Obejmował około 59 km sieci gazowej, na których zostało wykonanych 37 zadań inwestycyjnych.

– Dzięki tej inwestycji aglomeracja warszawska jest wydajniejsza i sprawniej działa. Dziś gaz ziemny jest jedynym niskoemisyjnym stabilizatorem w odróżnieniu od energetyki wiatrowej czy fotowoltaiki. To gaz jest pewnym źródłem energii i mam nadzieję, że będzie fundamentem polskiego miksu energetycznego w przyszłości – mówi prezes PSG Robert Więckowski podczas wtorkowej konferencji z okazji zakończenia projektu.

Emilia Banaszczyk, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Warszawie, zaznaczyła, że największym wyzwaniem były modernizacje na osiedlu Stegny w dzielnicy Mokotów, gdzie mieszka 25 tys. osób.

Warto dodać, że budowa została zrealizowana w wyznaczonym terminie, tj. do 31 grudnia 2023 roku. Spółka wymienia korzyści, które płyną z tego przedsięwzięcia, w tym m.in. poprawę stanu technicznego sieci gazowej, zwiększenie przepustowości poprzez zmianę ciśnienia z niskiego na średnie, umożliwiającej w dalszej perspektywie przyłączanie nowych odbiorców, oraz wzrost wolumenu dystrybucyjnego.

Jędrzej Stachura

Polskie magazyny gazu są wypełnione ponad w połowie