Celestynów przestaje być białą plamą na mapie gazyfikacji PSG

12 października 2023, 08:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa wybuduje 7,5 km sieci gazowej w miejscowości Pogorzel w gminie Celestynów. We wtorek oficjalnie rozpoczęto prace budowlane, a w wydarzeniu wziął udział Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji.

Gazociąg Strachocina. Źródło: Budimex
Gazociąg Strachocina. Źródło: Budimex

Gazyfikacja gmin w Polsce to trudne i kosztowne przedsięwzięcie, jednak jest to konieczny etap w przejściu na niskoemisyjne źródła energii, które uwolnią wiele miejsc od spalania węgla i poprawią jakość powietrza.

W dniu 10 października 2023 roku członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji Ireneusz Krupa przy udziale Roberta Perkowskiego, członka zarządu ds. wydobycia Grupy Orlen, Emilii Banaszczyk dyrektora OZG w Warszawie, wójta gminy Celestynów Witolda Kwiatkowskiego oraz przedstawicieli wykonawcy, wziął udział w spotkaniu poświęconym rozpoczęciu prac budowlanych w miejscowości Pogorzel w gminie Celestynów.

– Dziś możemy rozpocząć budowę sieci gazowej, która zapewni dostęp do paliwa gazowego dla niemalże całej miejscowości. Przewidywaliśmy w ramach zawartej w sierpniu br. umowy z wykonawcą podłączenie ok. 100 odbiorców i na chwilę obecną mamy ponad 70 umów przyłączeniowych, a w trakcie rozpatrywania są kolejne wnioski i gorąco zachęcam do składania następnych – przekazał Ireneusz Krupa.

– Obserwuję i wspieram już od kilku lat działalność PSG w zakresie likwidacji białych plam na gazowniczej mapie Polski oraz dalszej rozbudowy już istniejącej sieci i bardzo się cieszę, że kolejna miejscowość w tej pięknej gminie na Mazowszu zniknie z tej smutnej statystyki – zaznaczył Robert Perkowski.

– Pogorzel liczy prawie 800 mieszkańców i około 300 gospodarstw domowych, a ta inwestycja doprowadzi sieć gazową do niemalże każdego. Bardzo się cieszę, że kolejna miejscowość w gminie Celestynów zyska dostęp do tego ekologicznego paliwa i liczę ogromnie na dalszą, tak owocną współpracę z PSG – podkreślił Witold Kwiatkowski wójt gminy Celestynów.

Polska Spółka Gazownictwa wybuduje do końca 2023 roku łącznie ok. 7,5 km sieci gazowej oraz co najmniej 100 przyłączy w ramach umowy o wartości ok. 1,24 mln zł brutto. Dotychczas w gminie Celestynów wybudowano ok. 68 km sieci gazowej i ok. 1400 przyłączy.

Polska Spółka Gazownictwa / Jacek Perzyński

PSG inwestuje w gazyfikację Osowca