Polska Spółka Gazownictwa w dniu 27 lutego oficjalnie oddała do użytku reaktywowaną Gazownię w Gnieźnie wraz z utworzonym w niej Punktem Obsługi Klienta. To kolejna z 52 placówek, które PSG chce reaktywować do końca tego roku w całej Polsce.
Uroczystego otwarcia dokonał Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel. Jak powiedział podczas spotkania z wielkopolskimi parlamentarzystami oraz władzami miejskimi i samorządowymi dzięki przywróceniu Gazowni mieszkańcy Gniezna będą mogli szybciej i sprawniej załatwić sprawy, związane między innymi z przyłączeniem do sieci gazowej. Reaktywacja zlikwidowanej w ubiegłych latach placówki to także utworzenie nowych miejsc pracy o stałym charakterze.
Prezes Jarosław Wróbel podkreślił również, że bez ścisłej współpracy z samorządami nie ma możliwości rozbudowy sieci gazowniczej w kraju i gazyfikacji nowych gmin. Dlatego współpraca ta jest jednym z najistotniejszych aspektów działalności PSG.
W tym roku największe zadania gnieźnieńskiej Gazowni to między innymi wykonanie odcinka gazociągu w gminie Pobiedziska o łącznej długości około 36 kilometrów, gazyfikacja gmin Karniszewo i Mieleszyn oraz gazyfikacja miejscowości Kłecko i przyłączenie jednostki wojskowej w Powidzu. W sumie do 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa chce w województwie wielkopolskim zrealizować 15 dużych zadań inwestycyjnych, o łącznej wartości niemal 200 milionów złotych. Ogólnie w województwie wielkopolskim na 394 gminy zgazyfikowanych jest 248, co stanowi 63%.
Oddziałowi Zakładowi Gazowniczemu w Poznaniu podlegają Gazownie Poznań Południe, Północ oraz Wschód, a także Gazownie w Chodzieży, Gnieźnie, Gostyniu, Kaliszu, Kępnie, Koninie, Środzie Wielkopolskiej, Wolsztynie, Krotoszynie, Nowym Tomyślu, Lesznie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Rawiczu i Śremie oraz Placówki Gazownicze w Wągrowcu i Międzychodzie. We wszystkich tych placówkach zatrudnione są łącznie 562 osoby, a zgodnie z planem etatyzacji do końca tego roku ma być ich ponad 600. Jak dodał Prezes Jarosław Wróbel w ciągu najbliższych kilku lat PSG utworzy w Wielkopolsce ponad sto nowych miejsc pracy.
W zakresie infrastruktury Oddział Zakład Gazowniczy w Poznaniu zarządza niemal 330 kilometrami sieci gazowniczej wysokiego i podwyższonego ciśnienia, ponad 14 tysiącami kilometrów sieci średniego i niskiego ciśnienia, a także 33 stacjami wysokiego ciśnienia i ponad 1200 stacjami drugiego stopnia.
W ramach realizacji nowej strategii Spółki, zakładającej intensywną współpracę z samorządami w sprawie gazyfikacji nowych gmin i likwidacji tzw. białych plam na mapie gazownictwa, poznański Oddział Zakład PSG podpisał do tej pory 9 listów intencyjnych z wielkopolskimi gminami.
W spotkaniu wzięli też udział między innymi wielkopolscy posłowie Witold Czarnecki i Zbigniew Dolata, senator Robert Gaweł, Prezydent Gniezna Tomasz Budasz, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Poznaniu Artur Różański oraz przedstawiciele kilkunastu wielkopolskich gmin.
Polska Spółka Gazownictwa