Podczas trzeciego panelu jubileuszowej konferencji Polskiej Spółki Gazownictwa na scenie zasiadł cały jej zarząd. Było to swego rodzaju podsumowanie dekady oczami Roberta Więckowskiego, Jakuba Kowalskiego, Ireneusza Krupy, Piotra Staronia i Mariana Żołyniaka.
Trzeci panel jubileuszu dziesięciolecia PSG został zatytułowany „10 lat minęło – zarząd PSG o spółce”. Został on poświęcony członkom zarządu spółki, którzy mogli podzielić się z uczestnikami swoimi odczuciami po latach pracy w firmie. Na scenie pojawili się prezes Robert Więckowski oraz członkowie zarządu Jakub Kowalski, Ireneusz Krupa, Piotr Staroń i Marian Żołyniak.
– Rozpocząłem przygodę z PSG w 2016 roku. Dziś wyniki, a właściwie liczby, które prezentujemy świadczą o tym, że przez te lata wykonaliśmy ogrom pracy. Minione 10 lat to ogromny skok w przód. W tym czasie pozyskaliśmy około milion nowych klientów i przeznaczyliśmy prawie 25 miliardów złotych na inwestycje. Teraz nadchodzą kolejne wyzwania, ale wspólnie postaramy się zazielenić polskie gazownictwo – powiedział Robert Więckowski, prezes PSG.
– Przyszedłem do PSG z administracji publicznej. Gdy usłyszałem te wszystkie terminy, pomyślałem, że nie będzie lekko, ale wsparcie doświadczonych kolegów pozwoliło mi szybko zaczerpnąć niezbędnej wiedzy. […] Z mojej perspektywy największym wyzwaniem była pandemia koronawirusa, która wymusiła ograniczenia i rodziła problemy w codziennym funkcjonowaniu nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Jednak udało się przetrwać ten trudny okres i okazało się, że wyciągnęliśmy z niego również pozytywy, takie jak np. elektroniczne podpisy – podkreślił Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych PSG.
– Przez ostatnie lata, dzięki postawieniu na rozwój sieci i wzrost wartości przedsiębiorstwa, radykalnie wzrosły nasze wydatki na inwestycje. Obecnie to trzy miliardy złotych rocznie. […] Dyskusja pt. „gazyfikować czy elektryfikować” trwa od lat. Myślę, że można to pogodzić i w kolejnych latach będziemy do tego dążyć – mówił Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji PSG.
– W PSG spotkałem fantastycznych ludzi, specjalistów w praktycznie każdej dziedzinie. To wsparcie było bardzo ważne, gdy zaczynałem pracę. Wcześniej zajmowałem się finansami, więc znałem się na liczbach i te kwestie nie były problemem – zaznaczył Piotr Staroń, członek zarządu ds. ekonomiczno-finansowych.
– Dużym wyzwaniem był moment, w którym otrzymaliśmy informację z ministerstwa, że z dnia na dzień mamy przejąć kompetencje rosyjskiego Novateku, który dystrybuował gaz w Polsce. To był weekend, wielu pracowników musiało rzucić wszystko i zabrać się do pracy. Muszę powiedzieć, że zdaliśmy ten egzamin wzorowo – wspominał Jakub Kowalski. Nawiązał w ten sposób do sytuacji, w której PSG, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, została zobowiązana do świadczenia usług na sieci należącej do Novatek Energy, rosyjskiego dostawcy gazu. Novatek znalazł się na liście sankcji, a więc jego środki finansowe i gospodarcze w Polsce zostały zamrożone. Działania PSG pozwoliły wówczas przywrócić dostawy paliwa gazowego na terenie gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.
– Ostatnie dziesięć lat to liczne wyzwania, ale przede wszystkim dążenie do kamieni milowych, które sukcesywnie osiągaliśmy. […] Udało się to zrobić dzięki ciężkiej pracy naszych pracowników. Serce PSG nie bije na ul. Kruczej w Warszawie, ale w każdej gazowni, ponieważ to tam odbywają się wszystkie najważniejsze procesy – podsumował Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych PSG.
Opracował Jędrzej Stachura
Rola dystrybutorów europejskich w transformacji podczas jubileuszu PSG (RELACJA)