AlertCyberprzestrzeńPrawo

PTI: Polska potrzebuje powołania Agencji Cyberbezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay

Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay

Izba Rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI) przedstawiła raport pt. “Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych w Polsce ze strony potencjalnych dostawców wysokiego ryzyka”. Autorzy opisują kwestie geopolityczne, technologiczne i prawne. Uważają, że Polska potrzebuje powołania rządowej Agencji Cyberbezpieczeństwa.

PTI podkreśla, że najnowsza ekspertyza porządkuje wiedzę na ten temat w trzech podstawowych obszarach: wynikającym z miejsca Polski w Unii Europejskiej oraz jako jednego z 30 państw Traktatu Północnoatlantyckiego, technologicznym i prawnym.

Towarzystwo pisze, że pierwsze dwa obszary są oparte na analizie obszernego zakresu publikacji światowych, europejskich i polskich dotyczących omawianego zagadnienia, udokumentowanego licznymi odnośnikami do źródeł. Kolejny obszar – analizy prawnej – poza odniesieniami do źródeł, opiera się na praktycznej wiedzy autorów uczestniczących w procesach stanowienia prawa w poprzednich latach.

W pierwszej części pt. “Geopolityka” został omówiony międzynarodowy kontekst problemu. PTI wskazuje zagrożenia i reakcje krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz NATO. Druga część skupia się na technicznym kontekście cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych nowej generacji. W części trzeciej zostały opisane regulacje światowe wprowadzające ograniczenia wobec dostawcy wysokiego ryzyka. Ostatnia część została poświęcona szczegółowemu omówieniu zapisów propozycji nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

– Cyberbezpieczeństwo ma dziś wyjątkowe znaczenie ze względu na zalety budowanych sieci 5G oraz prognoz związanych z rozwojem Przemysłu 4.0, w którym moduły telekomunikacyjne warunkują rozwój technologii opartych na Internecie Rzeczy (IoT) oraz Sztucznej Inteligencji (AI) – czytamy w raporcie.

– Nasza analiza nie jest skierowana przeciwko jakiejkolwiek firmie, ale musi uwzględniać rosnące ryzyko zagrożeń ze strony wrogich aktorów wszelkiej narodowości i wszelkiego rodzaju. Rośnie też niestety ryzyko konfliktów dotyczących Polski, a sytuacja na wschodniej granicy Polski, UE i NATO jest tego dobitnym przykładem – podkreślają rzeczoznawcy.

Autorzy raportu widzą potrzebę podjęcia kilku decyzji, z których za najważniejszą uznają konieczność powołania rządowej Agencji Cyberbezpieczeństwa, wyposażonej w odpowiednie środki, ludzi i kompetencje i działającej równolegle do stale rozwijanych sił zbrojnych.

Treść raportu można znaleźć tutaj.

Polskie Towarzystwo Informatyczne/Jędrzej Stachura

Prezes Exatela: Polskie 5G pozwoli na pokrycie całego kraju zasięgiem telefonii komórkowej


Powiązane artykuły

Musk

Musk krytykuje ustawę Trumpa i zapowiada nową partię

Miliarder Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej prezydenta USA Donalda Trumpa i zapowiedział, że w razie jej przegłosowania w Stanach...

Fiskus kontroluje Polaków na podstawie danych z Vinted

Urzędy skarbowe i celno-skarbowe rozpoczęły kontrole podatników, którzy w latach 2023–2024 sprzedawali towary, świadczyli usługi lub wynajmowali mieszkania za pośrednictwem...
ChatGPT. Fot. Freepik

Awaria ChatGPT sparaliżowała pracę tysięcy osób

Wtorkowa awaria ChatuGPT, modelu językowego do generowania tekstów przy pomocy sztucznej inteligencji, wpłynęła na pracę tysięcy osób – wynika z...

Udostępnij:

Facebook X X X