Komisja Europejska proponuje, aby rynek mocy wspierał nie tylko krajowe moce wytwórcze państw członkowskich, ale także te dostępne za granicą. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przypominają o ograniczeniach takiego rozwiązania.
– Patrząc na doświadczenia związane z wprowadzaniem rynku mocy w Wielkiej Brytanii i we Francji, warunkiem akceptacji przez Komisję Europejską takich rozwiązań jest dopuszczenie do rynku tych mocy, które zlokalizowane są poza systemem. Wydaje się, że w naszej dyskusji z Komisją ten wątek się pojawi i trzeba będzie się z nim zmierzyć – powiedział w trakcie debaty „Pakiet Zimowy – budowanie przewag konkurencyjnych czy zagrożenie dla Polski” Konrad Purchała, zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w PSE.
Nie wykluczył jednak wykorzystania zasobów zlokalizowanych za granicą, ale podkreślił, że powinien być do nich zagwarantowany dostęp. Zaznaczył, że PSE jako sprzedający usługę dostępu do sieci w Polsce jest w stanie zapewnić to, aby moc była dostępna zarówno w kraju, jak i w regionie. Nie ma pewności, że tak byłoby w przypadku, gdyby chodziło o moce z zagranicy.
– Dyskutując o tym, czy w ogóle dopuścić moce znajdujące się poza systemem, na podstawie dotychczasowych doświadczeń dochodzimy do wniosku, że będziemy musieli znaleźć sposób, aby dopuścić je do rynku mocy. Będziemy szukać pomysłu na to w jaki sposób to zrobić, aby te zasoby rzeczywiście pokrywały nasze potrzeby. Padają różne propozycje. To co jest kluczowe w całym procesie to zapewnienie, aby zasoby które są zlokalizowane poza krajem, były dostępne wtedy, kiedy Polska będzie ich potrzebowała – podsumował.