Niemiec prorosyjski płakał jak sprzedawał Rafinerię Schwedt

20 lutego 2023, 06:15 Alert

BiznesAlert.pl informował o planie wprowadzenia specustawy usuwającej rosyjski Rosnieft z akcjonariatu niemieckiej Rafinerii Schwedt, do której może wejść polski PKN Orlen. Prorosyjska partia AfD krytykuje ewentualne wejście Polaków, bo miałoby kosztować mało.

Niemcy i Rosja fot. topwar
Niemcy i Rosja fot. topwar

Resort gospodarki i klimatu Niemiec ma przygotowywać specustawę pozwalającą sprzedać udziały Rosnieft Deutschland w Rafinerii Schwedt (PCK). Rosjanie posiadają tam 54 procent akcji, które są objęte zarządem powierniczym agencji Bundesnetzagentur do 13 marca z możliwością wydłużenia. Oznacza to, że nie mogą podejmować decyzji, ale zachowują akcjonariat większościowy.

RBB24 przysłuchiwał się debacie Bundestagu na temat Rafinerii Schwedt po przedstawieniu informacji na ten temat przez sekretarza stanu resortu gospodarki Michaela Kellnera. Na szczególną uwagę zasługuje komentarz prorosyjskiego polityka Alternative fur Deutschland (AfD) Hannesa Gnaucka, który uznał, że Polacy „w obecnych warunkach podejścia amatorskiego rządu federalnego Polska mogłaby zakupić udziały w rafinerii za śmieszne pieniądze”. Gnauck opowiedział się za powrotem do status quo z udziałami Rosjan i skrytykował rezygnację z ropy rosyjskiej przez rząd w Berlinie, którą uznał za „szaloną”.

Polska i Niemcy zdecydowały, że porzucą ropę rosyjską do końca 2022 roku, ale wciąż mają zarezerwowaną przepustowość Ropociągu Przyjaźń w Rosji. Polacy korzystają z niej do realizacji umowy PKN Orlen-Tatnieft obowiązującej do końca 2024 roku. Jednakże odpowiedź Rosjan na cenę maksymalną wprowadzoną przez G7, Unię Europejską i Australię wdrożona w marcu może doprowadzić do zatrzymania dostaw tym szlakiem przez Rosjan.

Według informacji BiznesAlert.pl Polacy mogą zastąpić Rosnieft w Rafinerii Schwedt, ale nie w roli akcjonariusza większościowego. Byłoby to zagrożenie koncentracji, na które Komisja Europejska nie zgodziłaby się w procesie fuzji PKN Orlen-Grupa Lotos z 2022 roku. Dwa niezależne źródła portalu przekonują, że wciąż wchodzi w grę udział mniejszościowy, ale nie ma rozstrzygnięcia w tej sprawie.

RBB24/Wojciech Jakóbik

Polska mówi, że Rosnieft zostanie wyrzucony z niemieckiej Rafinerii Schwedt