AlertEnergetykaRopa

Polska znajdzie miejsce w grafiku na dostawy do Rafinerii Schwedt w Niemczech, ale nie dla Rosjan

Naftoport w Gdańsku. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Naftoport w Gdańsku. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Resort klimatu odnosi się do spekulacji mediów niemieckich na temat blokowania w naftoporcie dostaw ropy do Rafinerii Schwedt. Wymagają one koordynacji harmonogramów z innymi rafineriami, ale Polacy wykluczają współpracę z Rosnieftem, który pozostaje udziałowcem tego obiektu pomimo ustaleń o jego derusyfikacji między Polską a Niemcami.

Maerkische Oderzeitung informował w oparciu o własne źródło o odesłaniu jednego ładunku ropy z naftoportu w Gdańsku, który był zamówiony przez Rosnieft Deutschland. To większościowy udziałowiec Rafinerii Schwedt (PCK – przyp. red.) z 54 procentami akcji. Został objęty zarządem powierniczym Bundesnetzagentur, ale nie wywłaszczony jak Gazprom Germania z magazynów gazu niemieckich. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała BiznesAlert.pl, że derusyfikacja tego obiektu jest elementem ustaleń z jej niemieckim odpowiednikiem Robertem Habeckiem, ale dotąd nie doszło do rozstrzygnięcia. BiznesAlert.pl pisał o impasie wokół możliwości wpuszczenia PKN Orlen do Schwedt.

– Zgodnie z podpisaną 2 grudnia 2022 roku deklaracją o współpracy dwustronnej Polski i Niemiec w zakresie dostaw ropy i paliw, Polska dokłada wszelkich starań, aby umożliwić wyładunek statków dla Rafinerii Schwedt w naftoporcie w Gdańsku – informuje ministerstwo klimatu i środowiska RP w komentarzu dla BiznesAlert.pl. – Terminy dostaw i rozładunków uzależnione są od zobowiązań wynikających z podpisanych z klientami umów. Przypomnijmy, że rafineria PCK, dla której ma być kierowana dostawa, nie posiada umowy gwarancyjnej na dostawy ropy przez terminal naftowy w Gdańsku, a moce przeładunkowe terminala są zarezerwowane przez klientów firmy. Tak więc możliwość rozładunku dla innej firmy zależy w dużej mierze od harmonogramu i wolumenów wyładunków dla zakontraktowanych klientów.

– W odniesieniu do dostaw do PCK informujemy, że zgodnie z podpisaną deklaracją oba kraje zgodziły się, że żadne wspólne działanie nie powinno przynosić bezpośrednich korzyści rosyjskiemu rządowi lub kontrolowanym przez niego spółkom, w związku z czym polskie podmioty nie będą wspierać żadnych działań podjętych w imieniu Rosnieftu – zadeklarował resort klimatu w odniesieniu do spekulacji medialnych w Niemczech na temat blokady dostaw do Schwedt na potrzeby Rosnieft Deutschland.

– W celu umożliwienia przepływu ropy sprowadzanej statkami przez naftoport w Gdańsku do rafinerii w Schwedt, potrzebna jest ścisła kooperacja wszystkich czterech rafinerii (Gdańsk, Płock, Leuna i Schwedt). O wolne dni w grafiku naftoportu jest trudno, ale jeśli rafinerie przeprowadzą razem analizy logistyczne, to będą mogły skoordynować zamówienia, usprawnić rozładunek, zamawiać po kilka statków z taką samą ropą z rzędu, itp. W efekcie pojawić się mogą wolne terminy w grafiku – podaje ministerstwo. – Pod koniec 2022 roku odbyła się testowa dostawa do Schwedt, w styczniu miała miejsca druga, w lutym są i będą realizowane kolejne. Statki zamawia Shell, który jest mniejszościowym udziałowcem rafinerii w Schwedt. Rafineria PCK ma profil processingowy (jak obecnie Rafineria Gdańska), czyli przerabia ropę dla poszczególnych akcjonariuszy, ale w zamian dostaje jedynie pokrycie kosztów, marżę pozostawiając danemu akcjonariuszowi – tłumaczy resort. Shell miał tuż przed inwazją Rosji na Ukrainie sprzedać udziały w Schwedt na rzecz Rosnieftu, który objąłby wtedy 91,5 procent akcji, ale Berlin zablokował tę transakcję po 24 lutego. Warto przypomnieć, że Rafineria Leuna pod kontrolą francuskiego Totalu porzuciła całkowicie ropę z Rosji i z powodzeniem korzysta z naftoportu w Gdańsku.

– Polska otwarcie komunikuje Niemcom, że oczekuje od nich derusyfikacji akcjonariatu Schwedt – to zadanie dla niemieckiego rządu – kwituje ministerstwo klimatu i środowiska RP w odpowiedzi BiznesAlert.pl. Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger zapewnił, że strony szukają rozwiązania w sprawie Rafinerii Schwedt. – W rozmowach Berlina z Warszawą jest jednak jasne, że kwestia braku udziałów Rosji i braku przychodów rosyjskich jest warunkiem wstępnym współpracy przy dostawach do rafinerii w Schwedt czy przy dalszym zaangażowaniu Polski w ten projekt – podsumował w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Wojciech Jakóbik

Polska mówi, że Rosnieft zostanie wyrzucony z niemieckiej Rafinerii Schwedt


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X