Rafineria Schwedt może zmodernizować ropociąg, aby zmniejszyć zależność od Polski

16 kwietnia 2024, 06:45 Alert

Niemiecki rząd może wesprzeć modernizację ropociągu z Rostocku, który pomoże Niemcom zaopatrywać Rafinerię Schwedt w ropę z mniejszą pomocą Polski. Wciąż nie doszło do derusyfikacji tego zakładu pomimo apeli z Warszawy.

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter
Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Większość dostaw ropy do Rafinerii Schwedt (PCK) trafia przez naftoport w Rostocku. Z Rostock prowadzi do Schwedt stary ropociąg, którego przepustowość jest ograniczona do 6,5 milionów ton. Aby rafineria mogła wykorzystać w pełni moce produkcyjne, PCK kupuje około miliona ton ropy w Kazachstanie. Dociera do PCK przez Ropociąg Przyjaźń i ma charakterystykę chemiczną jak mieszanka rosyjska REBCO, o czym pierwszy informował BiznesAlert.pl. Tym ropociągiem dociera także obecnie blisko 2 milionów ton ropy przeładowanej przez Naftoport w Gdańsku.

Rafineria Schwedt miała dostać z niemieckiego skarbu państwa 400 mln euro na modernizację ropociągu z Rostocku, który uczyniłby ją mniej zależną od dostaw przez Polskę. Tak wysoką pomoc publiczną dla prywatnego przedsiębiorstwa musi zatwierdzić Bruksela, która zwleka z decyzją. Powodem zwłoki ma być wedle regionalnego medium Nordkurier fakt, że PCK należy w 54 procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Nordkurier podaje, że w zeszłym tygodniu doszło do spotkania właścicieli rafinerii z przedstawicielami niemieckiego rządu w celu wszczęcia planu budowy tego ropociągu na koszt właścicieli rafinerii.

Rafineria PCK, której moce przerobowe sięgają maksymalnie 11,5 miliona ton ropy, przerobiła w 2023 tylko 8,4 mln ton. Niemiecki rząd w marcu kolejny raz przedłużył zarząd powierniczy udziałów rosyjskiego Rosnieftu w tej rafinerii wprowadzony ze względów bezpieczeństwa energetycznego po inwazji Rosji na Ukrainie. Nie przejął ich na własność od Rosnieftu, lecz zarządza nimi od września 2022 roku pomimo apelów Polski, która jest gotowa zwiększyć dostawy przez naftoport w Gdańsku w razie derusyfikacji Schwedt.

Nordkurier / Aleksandra Fedorska

Jakóbik: Czy Niemcy tłoczą ropę rosyjską z kazachską metką przez Polskę?