AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Niemiecka opozycja chce rosyjską ropę w Rafinerii Schwedt

Szyb do wydobycia ropy naftowej Źródło: pxhere.com

Politycy z ramienia partii CDU, tacy jak starosta powiatu Karina Dörk, żądają, aby kontynuować współpracę z Rosjanami w Schwedt bez względu na terror wojenny i agresję na Ukrainie.

Rafineria Schwedt, której głównym właścicielem jest rosyjski Rosnieft, przerabia rocznie między 10-11 milionów ton ropy. Dotychczas była to ropa rosyjska dostarczana przez ropociąg “Przyjaźń”. Z racji embarga na rosyjską ropę, które ma wejść w życie pierwszego stycznia 2023, rafineria nie będzie mogła dalej korzystać z tej opcji. Planuje się, że 5-6 milionów ton będzie dostarczane przez port w Rostocku. W założeniach pełnomocnika rządowego Michaela Kellnera reszta ropy miała być dostarczana przez Naftoport w Gdańsku i pochodzić z Kazachstanu. Pertraktacje z tymi partnerami się jednak na razie nie udają.

Polska stawia warunek wywłaszczenia Rosnieftu w tej rafinerii. Niemcy nie zgadzają się na to. Powody braku porozumienia z Kazachstanem nie są znane, ale jednym z głównych problemów, jest brak stosownej nitki dostawczej, która by nie przechodziła przez Rosję.

Popularny polityk i wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Bundestagu Jens Spahn (CDU) w rozmowie z Märkische Oderzeitung (MOZ) powiedział, że jeśli rząd nie potrafi znaleźć alternatywy dla rosyjskiej ropy, to embargo nie może wejść w życie. – Jestem rozczarowany brakiem woli politycznej ze strony rządu. – powiedział Spahn.

Miejscowi politycy z ramienia partii CDU, tacy jak starosta powiatu Karina Dörk, już od dawna żądają, aby kontynuować współpracę z Rosjanami w Schwedt bez względu na terror wojenny i agresję na Ukrainie.

Aleksandra Fedorska

Rafineria Schwedt ma docelowo importować ropę przez Rostock, a póki co przez Gdańsk


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X