Miniony tydzień upłynął pod znakiem energii jądrowej. Z różnych stron odnotowaliśmy pozytywne wiadomości dotyczące budowy elektrowni jądrowych. Organy i agencje rządowe zapewniają o priorytetyzacji działań związanych z atomem a harmonogramy budowy nie są opóźnione. W tygodniu, odbył się również Kongres Energetyki Jądrowej, gdzie dyskutowano o przyszłości polskiej energii atomowej. Poniżej prezentujemy zestaw najnowszych artykułów BiznesAlert.pl na ten temat.
Amerykanie nie przewidują opóźnień w budowie polskiej elektrowni jądrowej
Firmy Westinghouse i Bechtel, amerykańscy partnerzy Polaków przy budowie ich pierwszej elektrowni jądrowej potwierdzają, że projekt idzie zgodnie z planem. Amerykanie dodają, że Polska zrobiła wyraźny postęp w tworzeniu łańcucha dostaw na potrzeby atomu. Do końca 2025 roku ma zostać wybrany m.in. dostawca turbin z Francji, Niemiec, Japonii lub Korei Południowej. Polski projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe, spółkę Skarbu Państwa, która odpowiada za wdrożenie i realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Pierwsze trzy reaktory w amerykańskiej technologii AP1000, czyli jednostki generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów, zostaną postawione w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim. Pierwszy beton pod AP1000 ma zostać wylany w 2028 roku. Według zapowiedzi rządu, premierowy reaktor na Pomorzu rozpocznie pracę w 2035 roku, a kolejne jednostki wystartują w rocznych odstępach.
Przygotowanie do licencjonowania budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Polska Agencja Atomistyki (PAA) aktywnie przygotowuje się do procesu licencjonowania budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wyzwaniem jest kwestia odpowiednio wyszkolonych kadr, które będą dokonywać tego procesu – powiedział prezes Polskiej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki. Największym wyzwaniem dla agencji jest osiągnięcie gotowości do procesu licencjonowania. Chodzi o bycie gotowym w momencie wpłynięcia wniosku o licencjonowanie. Problemem jest niedobór kadr, które mogłyby zajmować się procesem w Polskiej Agencji Atomistyki, ze względu na duże zainteresowanie różnych podmiotów zaangażowanych w powstanie atomu w Polsce.
Nie powtórzymy błędów elektrowni Żarnowiec
Historia Żarnowca się nie powtórzy. Polski rząd jest zdeterminowany, aby budować nową gałąź polskiego przemysłu. Przemysłu nowoczesnego, który podniesie rangę polskich firm, który przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki w szerokim tego słowa znaczeniu. Chodzi o dostawy stabilnej i wcale nie drogiej energii elektrycznej. To w temacie dużych elektrowni jądrowej, a w jakiejś perspektywie czasowej, w produkcji ciepła i wykorzystania małych reaktorów jądrowych – powiedział Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jego zdaniem, kluczową rolę w realizacji projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu odgrywa administracja. – Tu podziękowania do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Głowackiego. To dzięki kierowanej przez niego organizacji elektrownia będzie zbudowana w terminie i bezpieczna.
Kongres Energetyki Jądrowej za nami
Kongres Energetyki Jądrowej, który gości wyższych urzędników, ekspertów branżowych, dostawców technologii a przede wszystkim przedstawicieli polskiego przemysłu. W programie przewidzianych jest kilkanaście paneli dyskusyjnych i prezentacji tematycznych, a także przestrzeń na spotkania networkingowe. Podczas wydarzenia podsumowany zostanie dotychczasowy plan w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, a także ukazane możliwości współpracy jakie czekają na firmy z sektora.
Ukraina blokuje tranzyt ropy, a alternatywą może być Chorwacja. Spięcie