RAPORT: Walka Zachodu z widmami, które przemycają rosyjską ropę

18 listopada 2023, 07:35 Energetyka

Rosja radzi sobie z sankcjami Zachodu na wiele sposobów, między innymi poprzez tzw. flotę widmo. Tankowce pozornie z nią niezwiązane, przewożące jednak rosyjską ropę. USA i UE postanowiły zakończyć ten proceder. Mimo to  farbowana ropa ciągle trafia do Europy przez Kazachstan.

Tankowiec
Tankowiec Generał Hazi Aslanow fot.Morspasslużba

USA spełnia groźbę, bierze się za flotę widmo

Mianem floty widmo określa się tankowce zarejestrowane pod fałszywą banderą, ubezpieczone poza firmami zachodnimi oraz przewożące ropę obłożoną sankcjami. Dzięki niej Rosja omija obostrzeżenia, którymi została obłożona na skutek inwazji na Ukrainę.

USA we wrześniu zapowiedziała walkę z fałszywymi tankowcami. Jak możemy przeczytać Departament Handlu wysłał zapytanie do firm zarządzających tankowcami aby wyjaśniły sytuacje.

Rosja jest taka sprytna, że aż traci

– Najnowsze dane pokazują, że będzie trzeba zaostrzyć sankcje. Nie ma absolutnie chęci pozwalać Rosji to robić dalej – mówi rozmówca cytowany przez Financial Times.

Sankcje uderzają w Rosję. Cena maksymalna, po jakiej może sprzedać ropę, na Zachodzie to 60 dolarów za baryłkę. Dodatkowe koszta transportu i ubezpieczenia sprawiają, że jest to proceder nierentowny. Na jednej sprzedanej baryłce Rosja traci około 36 dolarów, niż gdyby nie obostrzenia Zachodu.

USA mają miecz Unii w walce z widmami

Szlakiem przetartym przez USA podąża Unia Europejska. Komisja Europejska przedstawiła dwunasty pakiet sankcji wobec Rosji. Zawarto w nim  obostrzenia personalne, nowe ograniczenia eksportu oraz importu, a także „działania na rzecz zacieśnienia ceny maksymalnej dostaw ropy z Rosji w celu przeciwstawienia się omijaniu sankcji unijnych”. Konkretne zapisy w tej sprawie nie zostały ujawnione.

Stany Zjednoczone nie tylko pytają ale i działają

USA nie poprzestały na wysłaniu zapytania i pochwalenia się tą wiadomością. W związku z sprzedażą rosyjskiej ropy powyżej ceny maksymalnej obłożyły sankcjami trzy tankowce. Przyłapane statki to Kazań, Ligowski Prospekt i NS Century.

Flota tankowców widmo jest szacowana na od 100 do 400 jednostek pływających pod fałszywą banderą albo ubezpieczonych poza instytucjami Zachodu. Jednostki objęte sankcjami nie uzyskają ubezpieczenia i nie będą mogły zawijać w zachodnich portach.

Nie ma bata na farbowaną ropę

Niemcy kupują ropę z Kazachstanu, ta jednak ma identyczne właściwości chemiczne co rosyjska REBCO. Kazachstański dostawca Kaztransoil pochwalił się swoimi wynikami. Od stycznia do października bieżącego roku wyeksportowano do Niemiec 690 tysięcy ton ropy. W listopadzie ma dojść do tego kolejne 100 tysięcy. Według planów z końcówki 2022 roku Kazachstan miał dostarczyć Niemcom w 2023 miało zostać sprzedanych 1,2 mln ton ropy.

Bułgaria rosyjską bramą na Europę

Z danych Eurostatu wynika, że ​​między marcem a lipcem 2023 roku Bułgaria wyeksportowała do krajów Unii Europejskiej 304 tys. ton produktów rafinacji ropy naftowej. W tym samym okresie Neftchim Burgas zaimportował 2,1 mln ton ropy rosyjskiej i tylko 216 tys. ton ropy spoza Rosji – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Opracował Marcin Karwowski

Jakie tajniki skrywają baterie i magazyny energii z Chin? Spięcie