Transformacja energetyczna Polski może przynieść 616 tysięcy nowych miejsc pracy i sprawić, że Polacy będą czerpać energię w 68 procentach z Odnawialnych Źródeł Energii w 2050 roku.
W dobie pandemii koronawirusa pytania o odbudowę oraz przyszłość polskiej gospodarki nabierają szczególnego znaczenia. Kwestia powiązań oraz wpływu energetyki na gospodarkę była tematem przewodnim debaty pt. „Energetyka- Gospodarka-Społeczeństwo”, zorganizowanej 3 marca 2021 roku przez Instytut Jagielloński (IJ) pod patronatem BiznesAlert.pl jako element cyklu „Rynek Opinii”.
Według analizy Instytutu Jagiellońskiego, inwestycje związane z przebudową polskiego miksu wytwórczego energii elektrycznej mogą przełożyć się na ok. 616 tys. nowych miejsc pracy w horyzoncie 2050 roku.
Dodatkowym efektem ekonomicznym może być spadek średniej ceny hurtowej energii elektrycznej, co pozytywnie przełoży się na konkurencyjność gospodarki. Eksperci IJ szacują, że transformacja energetyczna w długim horyzoncie przyczyni się do obniżenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej, czego efektem będzie spadek średnich cen hurtowych o 5 procent w 2030 roku oraz o 26 procent w 2050 roku (względem obecnych poziomów).
Analiza IJ wskazuje na potencjał redukcji emisji CO2 o 56 procent w roku 2030 (względem poziomów z 2005 roku), co pozwoli wypełnić unijny cel w wysokości 55 procent. Potencjalna redukcja emisji CO2 do 2050 roku to 95 procent. Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowej produkcji energii elektrycznej wzrośnie z obecnych 14-15 do ok. 40 procent w 2030 roku oraz ok. 68 procent w 2050 roku. Pozostałymi elementami miksu wytwórczego będą źródła cieplne nisko- i zeroemisyjne (gaz ziemny, atom oraz wodór).
Analiza IJ stawia także pytania związane z transformacją. Kluczowe z nich to kwestia „socjolokalizacji” inwestycji oraz łańcucha dostaw w ramach tzw. local content. Według IJ, istotne jest, aby nowe miejsca pracy tworzyć w regionach, w których istnieje ryzyko wzrostu bezrobocia związanego z transformacją energetyczną. Wśród innych kwestii wymienione zostały zarządzanie pracą systemu elektroenergetycznego w obliczu wzrostu produkcji z OZE zależnych od pogody (wiatr, fotowoltaika), sprawną organizację oraz realizację działań inwestycyjnych, zabezpieczenie źródeł finansowania oraz zapewnienie kadr, wiedzy oraz analityki stanowiących wsparcie w procesie podejmowania decyzji.
Instytut Jagielloński/Wojciech Jakóbik
Strategia energetyczna wyciekła do sieci. Transformacja z OZE i atomem za 1,6 bln zł