Według raportu o stanie przemysłu nuklearnego (WNISR) przygotowanego na zlecenie Partii Zielonych w Niemczech energetyka jądrowa będzie mniej użyteczna dla ochrony klimatu niż odnawialne źródła energii, zarówno pod względem kosztów, jak i mocy, ponieważ reaktory jądrowe są coraz częściej postrzegane jako mniej ekonomiczne i skuteczne w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.
Atom zbyt drogi i wolny
W połowie 2019 oku nowe moce wiatrowe i słoneczne skutecznie konkurowały nawet z istniejącymi elektrowniami jądrowymi pod względem kosztów i zwiększały moce produkcyjne szybciej niż jakiekolwiek inne źródło energii – podają autorzy corocznego raportu o stanie przemysłu nuklearnego (WNISR). – Stabilizacja klimatu jest sprawą pilną, a energetyka jądrowa jest powolna. Nie spełnia ona żadnej technicznej ani operacyjnej potrzeby, której konkurenci niskoemisyjni nie mogą spełnić lepiej, taniej i szybciej – twierdzi Mycle Schneider, główny autor raportu. Autorzy raportu szacują, że od 2009 roku średni czas budowy reaktorów na świecie wynosił nieco mniej niż 10 lat, znacznie powyżej szacunku podanego przez World Nuclear Assosiacion (WNA) czasu od 5 do 8,5 lat.
Dodatkowy czas potrzebny na budowę elektrowni jądrowych ma poważne skutki dla osiągania celów klimatycznych. – Aby chronić klimat, musimy ograniczyć jak najwięcej emisji dwutlenku węgla przy jak najmniejszych kosztach i w jak najkrótszym czasie – powiedział Schneider. WNA odpowiedziało, że badania wykazały, że energetyka jądrowa ma udokumentowane osiągnięcia w wytwarzaniu energii szybciej niż inne opcje niskoemisyjne, i że w wielu krajach generowanie energii jądrowej zapewnia średnio więcej energii niskoemisyjnej rocznie niż ze źródeł słonecznych lub wiatrowych. Stwierdzono też, że czasy budowy reaktorów mogą wynosić nawet cztery lata, jeśli kilka reaktorów zostanie zbudowanych w sekwencji.
Agresywny rozwój OZE
Raport WNISR podał również, że energia jądrowa jest znacznie droższa. Koszt wytwarzania energii słonecznej w USA wynosi od 36 do 44 dolara za megawatogodzinę (MWh), podczas gdy energia wiatrowa na lądzie kosztuje 29–56 dolarów za MWh. Koszty energii jądrowej wynoszą od 112 do 189 dolarów.
Oczekuje się, że w Stanach Zjednoczonych moce odnawialne wzrosną o 45 GW w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy moce z atomu i węgla mają spaść o 24 GW netto. Chiny, wciąż najbardziej agresywny budowniczy elektrowni jądrowych na świecie, w ciągu ostatniej dekady przyłączyły do swojej sieci prawie 40 reaktorów, ale ich wytwarzanie było wciąż o jedną trzecią niższe niż w przypadku energii wiatrowej. Chociaż w budowie jest kilka nowych elektrowni jądrowych, od 2016 roku w Chinach nie rozpoczęto żadnego nowego projektu.
Raport WNISR został przygotowany na zlecenie Partii Zielonych opowiadającej się przeciwko atomowi.
Reuters/Michał Perzyński