AlertAtomEnergetyka

Obserwatorzy z 30 państw będą pilnować kazachskiego referendum w sprawie atomu

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Obserwatorzy z 30 państw będą czuwać nad przebiegiem referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Kazachstanie, które odbędzie się szóstego października – poinformowały władze w Astanie.

Sekretarz Komisji ds. Referendum Muchtar Jerman powiedział, że łącznie akredytowano 177 obserwatorów z 30 państw, a także 200 zagranicznych dziennikarzy z 37 krajów. Niektórzy z nich otrzymali akredytację dziennikarską specjalnie na referendum.

Kazachstańskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało także zaproszenie do monitorowania referendum do pięciu organizacji międzynarodowych – do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Organizacji Państw Turkijskich, Wspólnoty Państw Niepodległych, Konferencji w sprawie Współdziałania i Środków Budowania Zaufania w Azji (CICA), oraz OBWE/ODIHR. Cztery pierwsze przyjęły zaproszenie, OBWE odpowiedziała, że z uwagi na dużą liczbę misji związanych z wyborami zaplanowanych na nadchodzące miesiące w różnych punktach świata nie przyśle obserwatorów.

Referendum na temat budowy elektrowni atomowej w Kazachstanie odbędzie się szóstego października. Do głosowania uprawnionych jest ponad 12 milionów obywateli; aby zachęcić ich do udziału w plebiscycie władze niektórych miast, w tym stołecznej Astany, wprowadzają w tym dniu darmowy przejazd komunikacją miejską.

W przeprowadzonym w ostatnich dniach przez Kazachstański Instytut Badań Strategicznych badaniu opinii publicznej za budową elektrowni opowiada się 72,9 procent respondentów, a odsetek ten wzrósł o 12,7 punktów w porównaniu z poprzednim badaniem. 46,3 procent pytanych powiedziało, że “na pewno” weźmie udział w głosowaniu, kolejne 15,7 “raczej pójdzie” na referendum. Głosowanie będzie wiążące, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 50 procent uprawnionych.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Kazachstan zabrania demonstracji przeciwko atomowi


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X