Aktualności

Rekonstrukcja rządu. Zabrakło rozmów między liderami

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, powiedziała, że mijającym tygodniu liderzy koalicji nie rozmawiali o rekonstrukcji rządu. Jej zdaniem spotkania w tej sprawie powinny się odbyć. Fot.: PAP / Jarek Praszkiewicz

W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony plan rekonstrukcji rządu. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że w mijającym tygodniu nie odbyło się spotkanie liderów w celu omówienia zmian, co budzi jej zdziwienie. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że do tej pory członkowie koalicji nie grali „do jednej bramki” i ma nadzieję na zmianę.

Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcje rządu, pierwotnie miała się odbyć na w połowie lipca, ale została przełożona na 22.07. Wokół zmian pojawiają się kolejne niepewności. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, przekazała, że w mijającym tygodniu przywódcy koalicji nie spotkali się, aby omówić zmiany.

– Mnie to dziwi. Uważam, że powinniśmy siedzieć i o tym rozmawiać do skutku, żeby zakomunikować to razem i pójść do przodu – powiedziała na antenie TVN.

Zastrzegła, że nie uważa, aby takowe ustalenia toczyły się z jej pominięciem i zadeklarowała, że Polska 2050 jest gotowa do rozmów.

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, powiedział, że rozmowy jeszcze nie osiągnęły swojego finału, a sam chciałby się w tej sprawie spotkać z Donaldem Tuskiem. Podkreślił, że PSL zależy na sprawnym rządzeniu i by grać z KO „do jednej bramki”.

– Tego mi brakuje – dodał wicepremier.

Jego zdaniem każda z partii w koalicji rządzącej gra na własny użytek.

Dwoje liderów jednej partii

Plan rekonstrukcji rządu zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu tj. 22-25.07.

Pierwotnie, 4 czerwca, Szymon Hołownia stwierdził, że zmiany powinny zajść jak najszybciej. Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcję na połowę lipca, termin jednak został przesunięty na wniosek marszałka, do którego przychylili się inni koalicjanci. Pytany o powód powiedział, że są dwa, jeden polityczny, drugi klimatyczny, a rekonstrukcję najlepiej przedstawić na posiedzeniu Sejmu.

– Tydzień nie jest jakimś specjalnym odstępstwem – powiedział w TVN.

Jako powód polityczny powiedział, że chce porozmawiać z wszystkimi posłami Polski 2050, którzy wszyscy są w Warszawie tylko podczas obrad Sejmu. Powodem klimatycznym określił ówczesne zagrożenie powodziowe. Późniejsze wypowiedzi, m.in. premiera Tuska wskazują, że Szymon Hołownia wziął urlop „ze względów osobistych”.

Według informacji PAP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz była gotowa go zastąpić w rozmowach, ale liderzy chcą się spotkać we własnym gronie i czekają na powrót marszałka. Jest to jeden z powodów, dla których plan rekonstrukcji ma zostać przedstawiony pod koniec przyszłego tygodnia, a nie podczas pierwszych dni posiedzenia.

Według sondażu Rzeczpospolitej, blisko 60 procent badanych nie uważa, że rekonstrukcja rozwiąże problemy polityczne obozu rządzącego.

Zmiany w resortach

Interia rozmawiała z posłami PSL, którzy wykazali duży optymizm dotyczący przyszłości swojej partii w rządzie. Podkreślali dobre relacje z Platformą Obywatelską, wskazali jednak resort, któremu przewodzi minister z ich partii mający ulec likwidacji.

Ministerstwo rozwoju i technologii nie przetrwa. Zostanie podzielone między dwa nowe super resorty: gospodarczy i energetyczny – mówi kontakt Interii.

Przewodzący resortowi Krzysztof Paszyk, ma ciągle „służyć państwu”, ale „w innej formule”. Sama rekonstrukcja ma mocno skupić się na gospodarce i energetyce. Doniesienia mówią o powstaniu „dużego ministerstwa” gospodarki, które zostanie powierzone Andrzejowi Domańskiemu, ministrowi finansów.

Według doniesień dojdzie do wydzielenia kompetencji dotyczących energetyki pod jednym ministerstwem. Tym samym zlikwidowane zostanie ministerstwo przemysłu.

TVN / Interia / Polityka Insight / Biznes Alert / PAP / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Ukraiński wywiad znokautował Gazprom. Wyczyścił wszystkie dane

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził atak na infrastrukturę informatyczną rosyjskiego Gazpromu. Państwowy gigant miał zostać „cofnięty do technologicznego średniowiecza”. Jak...
flagi Unii Europejskiej, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest zgoda na nowe sankcje. Tak przykręcą śrubę Rosji

Unia Europejska przyjęła kolejny, 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Obejmuje on 105 statków w tzw. floty cieni, zakaz działalności Nord...
Budynek PZU Fot. PAP/Albert Zawada

Fuzja Pekao i PZU pod lupą banków. Inwestorzy liczą zyski

Najwięksi gracze światowej bankowości inwestycyjnej z uwagą śledzą planowaną fuzję Banku Pekao i PZU. Analitycy JP Morgan, Morgan Stanley oraz...

Udostępnij:

Facebook X X X