Jest nowy rekord temperatury na Antarktydzie

2 lipca 2021, 06:45 Alert
Antarktyda widziana z kosmosu. Źródło Wikipedia
Antarktyda widziana z kosmosu. Źródło Wikipedia

Jak informuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) 6 lutego 2020 roku na stacji Esperanza (Argentyna) Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) odnotowała nową rekordową temperaturę dla Antarktydy – 18,3° Celsjusza. Poprzedni rekord dla regionu Antarktydy (kontynentalnego, w tym lądu i okolicznych wysp) wynosił 17,5°C (63,5°F) zarejestrowany w Stacji Badawczej Esperanza – 24 marca 2015 roku. Informację sprzed niespełna 1,5 roku potwierdzono po trwającej weryfikacji.

Rekord dla regionu Antarktyki (cały lód/ląd na południe od 60 stopni szerokość geograficzna) – wynosi 19,8C, na wyspie Signy w styczniu 1982 roku. – Weryfikacja tego rekordu maksymalnej temperatury jest ważna, ponieważ pomaga nam zbudować obraz pogody i klimatu na jednej z końcowych granic Ziemi. Jeszcze bardziej niż Arktyka, Antarktyda jest słabo objęta ciągłymi i trwałymi obserwacjami i prognozami pogody i klimatu, mimo że obie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu wzorców klimatycznych i oceanicznych oraz w podnoszeniu się poziomu morza” – powiedział sekretarz WMO, Profesor Petteri Taalas. – Półwysep Antarktyczny (północno-zachodni kraniec w pobliżu Ameryki Południowej) jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów planety, prawie 3°C w ciągu ostatnich 50 lat. Ten nowy rekord temperatury jest zatem spójny z obserwowanymi przez nas zmianami klimatycznymi.

WMO współpracuje z Systemem Traktatu Antarktycznego, aby pomóc chronić ten dziewiczy kontynent,” dodał Taalas. Tym samym wcześniej uznana temperatura – 20,75° C zgłoszona 9 lutego 2020 roku w automatycznej stacji monitorowania wiecznej zmarzliny na wyspie Seymour została odrzucona.

IMGiW/Bartłomiej Sawicki

Perzyński: Czy da się zarobić na surowcach Antarktydy?