Resort energii szuka sposobu na przejęcie cennych aktywów od Francuzów

16 grudnia 2016, 11:45 Alert

Ministerstwo Energii myśli o poszerzeniu konsorcjum do oferty na zakup aktywów EDF – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Myślimy o poszerzeniu konsorcjum” – powiedział Tchórzewski pytany o ofertę złożoną przez polskie spółki na zakup aktywów EDF.

Elektrownia Rybnik

Minister nie chciał podać szczegółów, ale zaznaczył, że nie musi to być koniecznie spółka krajowa.

Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Oferta wpłynęła poza harmonogramem procesu sprzedaży i nie była brana pod uwagę przez sprzedającego. Dwa tygodnie temu spółki złożyły nową ofertę w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania wrześniowej oferty.

„Potrzeba Francuzów wynikła znienacka, z zaskoczenia. Zorganizowanie pieniędzy o skali mniej więcej 1 mld euro, bo na tyle mogę ogólnie oceniać to jako energetyk, ale przy wycenie nie uczestniczyłem, zorganizowanie konsorcjum, które by zapewniło takie środki i ustalenie z czego trzeba zrezygnować, aby te pieniądze się znalazły nie było takie proste” – powiedział Tchórzewski.

Polski rząd nie wydał zgody na podział EDF Polska, co było elementem sprzedaży aktywów w Polsce. EDF negocjował sprzedaż aktywów kogeneracyjnych na rzecz IFM Investors oraz Elektrowni Rybnik na rzecz EPH.

Polska Agencja Prasowa