EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Rogala: PGG podtrzymuje cel osiągnięcia zysku na koniec 2017 roku

Polska Grupa Górnicza realizuje założony biznesplan, na bieżąco dokonując korekt. Podtrzymuje, że celem jest osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego na koniec przyszłego roku – poinformował prezes PGG Tomasz Rogala.

– Są niewielkie odstępstwa od biznesplanu, ale spółka cały czas na te odstępstwa reaguje i zmierza do tego, by osiągnąć na koniec 2017 roku dodatni wynik finansowy. To najważniejszy cel. Restrukturyzacja to proces ciągły – powiedział dziennikarzom Rogala podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Pytany o perspektywy na drugie półrocze tego roku, odpowiedział: “Rozpoczyna się najbardziej istotny kwartał z puntu widzenia nabywania węgla. Zobaczymy, jak zareaguje rynek. Są widoczne pewne oznaki ożywienia na rynku węgla, co widać w portach ARA. Z rokowaniami dotyczącymi ścieżki cenowej byłbym jednak ostrożny”.

– Będziemy zmierzać do tego, by osiągnąć w tym roku wyniki zakładane w biznesplanie”- dodał.

W II kwartale dwaj inwestorzy PGG, PGE i Energa, którzy mają po 15,7 proc. udziałów w jej kapitale zakładowym, rozpoznali w swoich wynikach udział w stracie jednostki stowarzyszonej PGG w wysokości ok. 40 mln zł.

– Znaczna część tych strat była planowana, przewidziana biznesplanem. Trafiliśmy w trudny, letni okres, który jest słabszy w zakresie sprzedaży. Główne elementy związane z realizacją biznesplanu, jak utworzenie kopalń zespolonych odbyło się o czasie, 1 lipca, restrukturyzacja zatrudnienia, ok. 660 stanowisk, też się odbyła – powiedział prezes.

– Spółka reaguje na zmiany, co potem przechodzi na biznesplan. Przeprowadziliśmy negocjacje w sprawie Sośnicy. Jest ustalone, że jeśli kopalnia nie będzie rentowna, to nie ma dalszej dyskusji i przejdzie do SRK – dodał.

Kilka tygodni temu zarząd PGG ustalił ze stroną społeczną, że jeśli do końca stycznia 2017 r. kopalnia Sośnica nie osiągnie parametrów ustalonych w trakcie negocjacji, to trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

 

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...

Udostępnij:

Facebook X X X