AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Ropa Iranu może zastąpić rosyjską dzięki postępom porozumienia nuklearnego

Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian poinformował, że jego kraj doszedł do wstępnego porozumienia o uwolnieniu funduszy przez banki zagraniczne. Trwają rozmowy na temat zniesienia sankcji wobec Iranu w zamian za jego powrót do porozumienia nuklearnego oferującego współpracę w zamian za przejrzystość cywilnego programu jądrowego. Iran może być istotnym źródłem ropy spoza Rosji w razie embargo unijnego za atak na Ukrainę. Polska rozmawiała na ten temat w przeszłości.

– Porozumienie z bankami zagranicznymi o uwolnieniu części naszych finansów zostało zawarte. To porozumienie wstępne o tym kiedy i jak je uwolnić – powiedział minister cytowany przez The Times of Israel.

Porozumienie nuklearne JCPOA z 2015 roku z udziałem Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Chin i Rosji (grupa P5+1) dawało Iranowi możliwość rozwoju cywilnego programu jądrowego pod nadzorem międzynarodowym oraz współpracy gospodarczej z Zachodem. Wycofanie się USA z tego układu w 2018 roku doprowadziło do nałożenia sankcji na Teheran, które zamroziły aktywa warte ponad siedem mld dolarów w Korei Południowej. Rozmowy o powrocie do JCPOA zostały zawieszone 11 marca.

Powrót Iranu na rynek ropy mógłby oznaczać większą podaż łagodzącą rekordowe ceny surowca na rynkach w związku z kryzysem energetycznym trwającym od 2021 roku oraz militarnym wywołanym przez atak Rosji na Ukrainę. Irańska mieszanka ropy ma podobną charakterystykę do rosyjskiej i może stanowić efektywny zamiennik. Polacy rozmawiali o imporcie ropy irańskiej przed wyjściem USA z JCPOA.

Iran deklaruje, że po zniesieniu sankcji mógłby zwiększyć podaż o 2,1 mln baryłek dziennie a luka wywołana rozważanym embargo unijnym na dostawy z Rosji mogłaby sięgnąć 3 mln. Wyzwaniem pozostaje fakt, że Rosjanie są stroną JCPOA a Moskwa i Teheran nierzadko wspierały się na arenie międzynarodowej.

The Times of Israel/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Turbodywersyfikacja naftowa Polski


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X