EnergetykaGaz.Wszystko

Rosati: Polska powinna kontynuować presję ws. Nord Stream 2 także w NATO

Nord Stream 2

(Nord Stream AG)

– Prowadzenie częstych dyskusji dotyczących Nord Stream 2 na wielu spotkaniach wysokiego szczebla jest w interesie Polski. Wtedy zarówno Polska jak i wiele innych krajów, których bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone przez projekt Nord Stream 2, będą mogły podkreślić swoje zdanie w tej sprawie – uważa poseł do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej prof. Dariusz Rosati.

Zdaniem polskiego polityka ,,bezpieczeństwo jest pojęciem, które obejmuje wiele obszarów i bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z nich.”

– Kooperacja w gronie NATO to współpraca przede wszystkim militarna, a bezpieczeństwo energetyczne nie jest główną domeną Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mimo to Polska powinna zabiegać, by sprawa Nord Stream 2 i tak została poruszona na Szczycie NATO w Warszawie. Będzie to wyraźne zaznaczenie przez Polskę, że bezpieczeństwo energetyczne jest nieodłączną częścią szeroko rozumianego bezpieczeństwa – politycznego i militarnego – stwierdził w wypowiedzi dla BiznesAlert.pl prof. Rosati.

Przypomnijmy, że w lipcu w Warszawie odbędzie się szczyt NATO podczas, którego będą prowadzone rozmowy w sprawie obecności wojsk Sojuszu w państwach Europy Wschodniej, w tym także Polski. W odniesieniu do gazociągu Nord Stream 2, zdaniem Wojciecha Jakóbika, redaktora naczelnego BiznesAlert.pl, jeżeli rosyjska flota wykorzysta magistralę do zwiększenia aktywności, omawiane w mediach incydenty z udziałem rosyjskich sił zbrojnych mogą stać się codziennością. Czy Morze Bałtyckie przestanie być bezpieczne?

Według posła do PE Jacka Saryusza-Wolskiego ,,Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Nie mówimy tu nawet tylko o kwestii bezpieczeństwa dostaw gazu i ochrony krajów przesyłowych, takich jak Polska. Rozbudowa gazociągu stanowi zagrożenie militarne dla państw basenu Morza Bałtyckiego – zarówno tych w NATO, jak i uczestników programu Partnerstwo dla Pokoju takich jak Finlandia czy Szwecja.

– Energetyka nie jest zresztą dla NATO tematem nowym […] Komisja gospodarki i bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO wymienia bezpieczeństwo energetyczne i środowiska jako jeden ze swoich głównych obszarów działania, zaś już w 2014 roku ówczesny Sekretarz Generalny Anders Fogh Rasmussen wzywał państwa Sojuszu do osiągnięcia niezależności energetycznej i zmniejszenia zależności od Rosji – uważa Saryusz-Wolski dodając, że podjęcie tematów energetycznych na szczycie w Warszawie jest jak najbardziej naturalne – to ostatni moment by realnie powstrzymać rozbudowę Nord Stream.


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X