AlertŻegluga

Rosja wzywa do współpracy międzynarodowej w Arktyce

Prirazłomnaja, fot. Gazprom Nieft

Rosja objęła przewodnictwo w Radzie Arktycznej w latach 2021-2023. Jako priorytet swojej prezydencji planuje rozszerzyć współprace z innymi państwami grupy m.in w zakresie bezpieczeństwa żeglugi oraz ochrony środowiska. 

Rosja oczekuje współpracy

Radę Arktyczną oprócz Rosji tworzy siedem państw – USA, Kanada, Dania, Norwegia, Islandia, Szwecja i Finlandia. Jednak to Rosja jest najbardziej aktywnym graczem w sferze zabezpieczania swoich interesów zarówno pod względem militarnym, tworząc nowe związki operacyjne sił zbrojnych za kołem podbiegunowym, jak i gospodarczym, intensyfikując poszukiwania i wydobycie węglowodorów na szelfie arktycznym.

Istotne dla Rosji jest również zorganizowanie i zabezpieczenie Północnego Szlaku Morskiego, czyli alternatywnego przejścia żeglugowego z Europy do Azji z ominięciem m.in Kanału Sueskiego.

Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, podczas posiedzenia Rady powiedział: – W kontekście zmian klimatycznych zapewnienie zrównoważonej i bezpiecznej działalności morskiej w Arktyce ma szczególne znaczenie. Rośnie rola Arktyki w zapewnianiu globalnego bezpieczeństwa energetycznego, we wspólnym wysiłku zmierzającym do przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Wskazał on również na potrzebę wdrażania zapisów prawa opartych na kodeksie polarnym oraz przepisów Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Rosja wskazuje na konieczność przygotowania dedykowanego funduszu arktycznego, który finansował by działania związane z ochroną środowiska.

Ławrow podkreślił również, że Rosja jest gotowa do zorganizowania kolejnego szczytu państw Rady Arktycznej, jeżeli będzie ku temu wola polityczna.

O potencjale Arktyki i planach związanych z żeglugą pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Interfax/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Północna Droga Morska nie zastąpi Kanału Sueskiego


Powiązane artykuły

Niemcy już szykują się do storpedowania polskiego Dubaju

Informacje o odkryciu złóż ropy naftowej w Świnoujściu wywołały poruszenie nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Z tym,...

Atak hybrydowy Rosji na Bałtyku. Ekspert: Moskwa daje sygnały NATO

Moskwa dopuszcza się szeregu działań hybrydowych wymierzonych w NATO. Jednym z nich jest zagłuszanie sygnału GPS Morzu Bałtyckim, które ostatnio...

IGNIS – polska iskra w kosmosie. Co nam zostanie po misji Polaka?  

Łącznie 20 dni poza Ziemią, w tym 18 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niemal 105 godzin pracy polskiego astronauty,...

Udostępnij:

Facebook X X X