Rosja udzieli Białorusi kolejnych kredytów w związku z manewrem podatkowym

14 lipca 2021, 09:45 Alert

Podczas rozmów w Petersburgu, prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko uzgodnili wysokość wsparcia kredytowego na rzecz Mińska w związku z manewrem podatkowym w rosyjskim przemyśle naftowym – poinformował sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Prezydent Białorusi A. Łukaszenka oraz Prezydent Rosji W. Putin fot. president.gov.by
Prezydent Białorusi A. Łukaszenka oraz Prezydent Rosji W. Putin fot. president.gov.by

Manewr podatkowy

Mińsk od 2018 roku zabiega o rekompensatę za wzrost cen ropy rosyjskiej dla strony białoruskiej w związku z postępującym manewrem podatkowym w Rosji. Białoruskie władze twierdzą, że koszty wynikające z realizacji manewru podatkowego w postaci wyższych cen dostaw ropy z Rosji oraz zniesienia ceł eksportowych na produkty naftowe wyniosą ok. 10 mld dolarów w latach 2019-2024. W lipcu 2020 roku władze Białorusi oszacowały straty wynikające z zastosowania manewru podatkowego w 2021 roku na około 350 mln rubli białoruskich (145 mln dolarów).

Manewr podatkowy polega na zmniejszaniu cła eksportowego przy jednoczesnym podnoszeniu podatków od kopalin. Białoruś w ramach uzgodnień Unii Celnej z Rosją nie płaciła cła za dostarczoną ropę (koncerny rosyjskie również nie płaciły takiego cła w przypadku eksportu na Białoruś) co ostatecznie znacznie obniżało ceny ropy przeznaczonej do przerobu w rafineriach białoruskich. Jednak w związku ze wzrostem podatku od wydobycia, koncerny przerzuciły koszty na klientów, również białoruskich.

Rozmowy w Petersburgu trwały pięć godzin. Obaj przywódcy uzgodnili, że w 2022 roku Białoruś sprowadzi gaz z Rosji po cenach z 2021 roku bez ich indeksacji (czyli 127 dolarów za tys. m sześc.)

Według zapowiedzi majowych, kwestia energetyki była ostatnim nierozwiązanym punktem na mapie drogowej pogłębionej integracji Białorusi i Rosji.

Interfax/Tass/Mariusz Marszałkowski

Energetyka pozostaje ostatnią przeszkodą do głębszej integracji Białorusi z Rosją