Rosja udzieli Białorusi kolejnych kredytów w związku z manewrem podatkowym

14 lipca 2021, 09:45 Alert
Prezydent Białorusi A. Łukaszenka oraz Prezydent Rosji W. Putin fot. president.gov.by
Prezydent Białorusi A. Łukaszenka oraz Prezydent Rosji W. Putin fot. president.gov.by

Podczas rozmów w Petersburgu, prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko uzgodnili wysokość wsparcia kredytowego na rzecz Mińska w związku z manewrem podatkowym w rosyjskim przemyśle naftowym – poinformował sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Manewr podatkowy

Mińsk od 2018 roku zabiega o rekompensatę za wzrost cen ropy rosyjskiej dla strony białoruskiej w związku z postępującym manewrem podatkowym w Rosji. Białoruskie władze twierdzą, że koszty wynikające z realizacji manewru podatkowego w postaci wyższych cen dostaw ropy z Rosji oraz zniesienia ceł eksportowych na produkty naftowe wyniosą ok. 10 mld dolarów w latach 2019-2024. W lipcu 2020 roku władze Białorusi oszacowały straty wynikające z zastosowania manewru podatkowego w 2021 roku na około 350 mln rubli białoruskich (145 mln dolarów).

Manewr podatkowy polega na zmniejszaniu cła eksportowego przy jednoczesnym podnoszeniu podatków od kopalin. Białoruś w ramach uzgodnień Unii Celnej z Rosją nie płaciła cła za dostarczoną ropę (koncerny rosyjskie również nie płaciły takiego cła w przypadku eksportu na Białoruś) co ostatecznie znacznie obniżało ceny ropy przeznaczonej do przerobu w rafineriach białoruskich. Jednak w związku ze wzrostem podatku od wydobycia, koncerny przerzuciły koszty na klientów, również białoruskich.

Rozmowy w Petersburgu trwały pięć godzin. Obaj przywódcy uzgodnili, że w 2022 roku Białoruś sprowadzi gaz z Rosji po cenach z 2021 roku bez ich indeksacji (czyli 127 dolarów za tys. m sześc.)

Według zapowiedzi majowych, kwestia energetyki była ostatnim nierozwiązanym punktem na mapie drogowej pogłębionej integracji Białorusi i Rosji.

Interfax/Tass/Mariusz Marszałkowski

Energetyka pozostaje ostatnią przeszkodą do głębszej integracji Białorusi z Rosją