Rosjanie rezygnują z marży na dostawach ropy na Białoruś. Nie wiadomo co dalej

9 stycznia 2020, 07:00 Alert

Białorusini odbierają ropę z Rosji bez marży. Porozumienie tymczasowe zapewni ich rafineriom dostawy w styczniu. Nie wiadomo co nastąpi później.

Ropociąg. Fot. Flickr
Ropociąg. Fot. Flickr

Białoruski Biełneftechim poinformował o dostarczeniu pierwszej transzy ropy naftowej bez marży dostawcy. Transnieft potwierdził, że otrzymał nominację na dostawy 133 tysięcy ton ropy na Białoruś. Nazwa dostawcy pozostaje nieznana.

Umowa tymczasowa o dostawach ropy z Rosji na Białoruś zamiast rewersu z Polski

Interfax ustalił, że mogą to być Russnieft lub Neftisa należące do Grupy Safmar Michaiła Guceriewa, które zgodziły się na rezygnację z marży na korzyść Białorusi, która domaga się obniżki ceny dostaw ropy rosyjskiej. Mińsk argumentuje porzucenie marży ze względu na wzrost ceny ropy docierającej na Białoruś wskutek manewru podatkowego w Rosji, który doprowadził do podwyżki podatku od eksportu surowca w zamian za obniżkę podatku od wydobycia. Wspiera on prace wydobywcze firm rosyjskich, ale podnosi cenę ich ropy eksportowanej m.in. na Białoruś.

Biełneftechim podaje, że cena ropy dostarczanej Białorusi w 2019 roku była równa około 80 procent poziomów na rynku globalnym. W 2020 roku było to już 83 procent. Rozmowy na temat podpisania nowego kontraktu na dostawy ropy w 2019 nie przyniosły rezultatu. Obecny kontrakt ma charakter tymczasowy i zapewni dostawy surowca rafineriom białoruskim w styczniu.

Wciąż nie ma informacji na temat pozyskania przez Białoruś dostaw z kierunków alternatywnych. Prezydent Aleksandr Łukaszenko wyraził oczekiwanie, że firmy białoruskie poszukają nowych dostawców spoza Rosji. Pomimo licznych deklaracji tego typu w przeszłości Białoruś nadal sprowadza całą ropę od firm rosyjskich.

Meduza/Interfax/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Naftowa zagadka z drugim dnem