Cena gazu eksportowanego z Rosji do Chin spadła w kwietniu do 182 dolarów za tys. m sześc. Pomimo tej zmiany, rynek chiński jest obecnie najbardziej dochodowym kierunkiem eksportu gazu rosyjskiego – wynika z danych Federalnej Służby Celnej oraz Generalnej Administracji Celnej CHRL.
Spada cena gazu sprzedawanego do Chin
Pod koniec ubiegłego roku cena dostaw gazu dla chińskiego CNPC wynosiła 212 dolarów za tys. m sześciennych. W pierwszych trzech miesiącach roku oscylowała w okolicach 200 dolarów za tys. m sześc. W kwietniu cena spadła do 182 dolarów za tys. m sześciennych.
Nie ma oficjalnych danych na temat kosztu kontraktu gazu rosyjskiego sprzedawanego do Chin. Według słów przedstawicieli kierownictwa Gazprom Exportu, cena jest objęta tajemnicą handlową.
Według rosyjskich mediów, formuła cenowa powiązana jest z kosztem oleju napędowego i opałowego z dziewięciomiesięcznym opóźnieniem.
Pomimo rentowności, wolumen sprzedawanego gazu nie jest wysoki. W 2020 roku ma to być łącznie pięć miliardów metrów sześc.
Chiny są najbardziej rentowne
Pomimo spadków cen gazu dla Chin poniżej 200 dolarów, ceny dla tego klienta wciąż generują najwyższe zyski w porównaniu do sprzedaży na innych rynkach.
Według danych Federalnej Służby Celnej, średnia cena gazu sprzedawanego przez Gazprom w kwietniu spadła w stosunku do marca o 13 procent do 109 dolarów za tys. m sześc. W styczniu bieżącego roku średnia cena wynosiła 162 dolary, w lutym 143 dolary a w marcu 125 dolarów za tys. m sześc.
Łączne przychody z tytułu eksportu gazu do 26 państw zawartych w zestawieniu przyniosły petersburskiemu koncernowi 1,319 mld dolarów przychodu w kwietniu. W styczniu przychód wyniósł 3,018 mld dolarów, w lutym 2,028 mld dolarów, a w marcu 1,766 mld dolarów.
FAS/GAC/Kommiersant/Mariusz Marszałkowski