AlertBezpieczeństwo

Wyciek: Rosja i Chiny współpracują tworząc propagandę

Microsoft Authenticator rezygnuje z przechowywania haseł / Fot: Pixabay.

Według dokumentów wykradzionych w wyniku ataku hakerskiego Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu wspólnych treści propagandowych przez swoje media państwowe. 

Atak hakerski został przeprowadzony w 2022 roku przeciwko Wszechrosyjskiemu Nadawcy Radiowo Telewizyjnym (VGTRK) – który odpowiada za zarządzanie wszystkimi państwowymi nadawcami radiowo telewizyjnymi w Rosji. To tam tworzona jest strategia tworzenia propagandy, zarówno na użytek wewnętrzny jak i zewnętrzny. Z wykradzionych danych wynika, że umowa ministerialna pomiędzy Rosja i Chinami obowiązuje od połowy 2021 roku.

Wśród sygnatariuszy porozumienia dotyczącego wspólnego tworzenia i rozpowszechniania treści informacyjnej, koordynowania działań medialnych i reagowania na sytuację kryzysowe poza ministerstwami są państwowe rozgłośnie i agencje informacyjne, prasa, ale także…Huawei, który posiada swoją platforme streamingową Migu Video.

Umowa wymienia 64 wspólne projekty medialne, które zostały uruchomione lub były w fazie rozwoju. Wśród nich jest m.in. stworzenie i wyemitowanie kreskówki dla dzieci o nazwie Panda i Krasz, opowiadającą historie Królika i pandy zamkniętych w sklepie z zabawkami. Państwowe agencje informacyjne TASS i Xinhua zobowiązały się do wymiany depesz, a inne państwowe media zgodziły się publikować dodatki promujące drugi kraj.

Chińskie i rosyjskie doniesienia prasowe sugerują, że od 2008 roku oba kraje organizują doroczne spotkania dotyczące współpracy medialnej. Wydaje się, że partnerstwo jest skierowane głównie do odbiorców krajowych. Jednak zarówno Chiny, jak i Rosja znacznie rozszerzyły swoją obecność w mediach zagranicznych w ciągu ostatniej dekady m.in. poprzez stacje anglojęzyczne skierowane do widzów zagranicznych.

Według rosyjskich niezależnych dziennikarzy skupionych w grupie medialnej Meduza, dotychczas to Chiny wiodły prym w tworzeniu treści propagandowych, a rosyjskie media w głównej mierze je kolportowały. Tak było m.in. w kontekście pandemii covid-19 i źródła pochodzenia wirusa czy problemów z wyzyskiem pracowniczym w prowincji Sinciang. Ponadto, media rosyjskie przedrukowywały materiały zdjęciowe z obchodów 100-lecia chińskiej partii komunistycznej czy przedrukowywały wywiady z Chińskimi przywódcami. Chiny zrewanżowały się po 24 lutym powielaniem rosyjskiego przekazu propagandowego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wśród dominującego tematu pojawiającego się w chińskich mediach była rzekoma obecność na Ukrainie amerykańskich laboratoriów pracujących nad nowymi szczepami wirusów.

TheIntercept/Meduza/Mariusz Marszałkowski

Żaryn: Propaganda Putina mówi, że UE nie przeżyje bez rosyjskich surowców

 


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X