Rosjanie szukają ropy przy granicy z Polską

19 listopada 2020, 14:00 Alert

Kaliningradgeofizyka (KGF) zajmująca się eksploracją złóż ropy naftowej w Obwodzie Królewieckim przeprowadziła na zlecenie Kaliningradmornieft (KMN), spółki-córki Łukoila, badania sejsmologiczne południowego podglebia leżącego bezpośrednio przy granicy z Polską.

Obszar badania sejsmologicznego fot. Rosgeologia

Badania geologiczne przy granicy z Polską

Badania CDP-3D zostały wykonane na obszarze 204,5 kilometrów kwadratowych. Wcześniej KGF przeprowadził prace sejsmiczne CDP-2D dla KMN na terenie południowego podglebia, po odkryciu szeregu obiecujących struktur i przygotowaniu opisu każdej z nich. Badanie sejsmiczne  CDP-3D umożliwiło uszczegółowienie obiecujących ropopochodnych struktur odkrytych podczas badań 2D zanim przejdzie się do etapu wiercenia otworów badawczych.

Południowe podglebie znajduje się na terytorium powiatów prawdińskiego, bagrationowskiego, czernachowskiego, ozerskiego i gwardyjskiego w Obwodzie Królewieckim. Obszar południowy, znajdujący się bezpośrednio przy granicy z Polską jest najbardziej obiecujący geologicznie z wszystkich. Złoża, które wydobywane są na lądzie w Obwodzie znajdują się często w ostatniej, czwartej fazie eksploatacji, jednak mimo to ich wydobycie pozostaje opłacalne. Wynika to z faktu, że znajduje się w nich ropa o jakości jednej z lepszych z mieszanek wydobywanych na terytorium Rosji.

Rosgeologia/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile naprawdę kosztuje ropa rosyjska? (ANALIZA)