MSZ Rosji broni przed Polską „apolitycznego” Nord Stream 2

31 stycznia 2018, 15:45 Alert

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na dzisiejszej konferencji prasowej ostro skrytykowała Polskę za sprzeciw wobec kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

OPAL i Nord Stream. Grafika: BiznesAlert.pl
OPAL i Nord Stream. Grafika: BiznesAlert.pl

– Dobrze znamy negatywne nastawienie Polski do Nord Stream 2. Zarzuty Warszawy, jakoby byłoby to „zagrożenie” dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej nie wytrzymują zderzenia z krytyką – zaczęła Zacharowa.

– Chcielibyśmy przypomnieć Polsce, że Nord Stream 2 nie przeczy bezpieczeństwa UE, ale je wzmacnia przez zapewnienie dodatkowych tras dostaw, a przez pominięcie krajów tranzytowych sprawi, że dostawy będą jeszcze pewniejsze – kontynuowała.

– Stanowczo sprzeciwiamy się sabotażowaniu konstruktywnych projektów, które służą europejskim konsumentom rosyjskich surowców energetycznych – dodała.

Oceniła, że Polska stara się proponować jako alternatywę dla Nord Stream 2 import z USA gazu skroplonego. Dodała, że „wiele krajów europejskich wyrażało zaniepokojenie w związku z próbami USA stosowania chwytów nieuczciwej konkurencji”. Zarzuciła Polsce, że „stara się przyłączyć” do takich prób.

„Realizacja planów Nord Stream 2 nie ma na celu pozbawienia kogokolwiek możliwości prowadzenia tranzytu na konkurencyjnych warunkach. To dotyczy zarówno Polski, jak i Ukrainy” – zapewniła Zacharowa.

Według niej strona rosyjska „niejednokrotnie mówiła o możliwości utrzymania w pewnym zakresie tranzytu gazu do Europy poprzez istniejące trasy po wprowadzeniu Nord Stream 2 do eksploatacji, przy uzgodnieniu stabilnych i korzystnych warunków ekonomicznych”.

Premier Morawiecki w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” powiedział, relacjonując spotkanie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że Polska chce, by budowa gazociągu Nord Stream 2 została objęta reżimem sankcyjnym amerykańskiej ustawy z sierpnia 2017 roku, mówiącej m.in. o sankcjach wobec Rosji.

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA: 31.01.2018 r. godz. 17:08

Jakóbik: Nie ma sankcji USA wobec Nord Stream 2. Wyścig z czasem w Europie