Rosja: Nie chcemy porzucić Ukrainy, ale szukamy alternatywnych szlaków dostaw gazu

29 grudnia 2015, 07:00 Alert

(Vz.ru/RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Rosyjskie gazociągi oplatające Europę. Źródło: Wjakobik.com

Rosja nie stawia sobie za cel pełnej rezygnacji z tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy, Gazprom rozwija projekty, oferuje alternatywę – powiedział rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. W tym kontekście mówił o projektach Nord Stream 2 i Turkish Stream.

– Nie sądzę, że ogólna polityka, którą realizują także dostawcy gazu i jego odbiorcy, powinna być skierowana na utrzymanie jednego monopolu. I to nie oznacza, że całkowicie zrezygnujemy z tranzytu gazu przez Ukrainę. Powinny istnieć alternatywne trasy, które pozwoliłyby na konkurowanie pomiędzy sobą. To normalne, i co oczywiste, stworzy bardzo komercyjnie, atrakcyjne warunki i dla dostawców oraz odbiorców gazu – powiedział Nowak.

Według ministra nie rozpoczęto jeszcze rozmów w sprawie przedłużenia umowy tranzytowej z Ukrainą, jednakże Gazprom nie przedłuży jej na niekorzystnych dla siebie warunkach.

Co ciekawe podczas dorocznej konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek (17.12), prezydent Władimir Putin powiedział, że nie jest przekonany o konieczności wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu do Europy, przez ukraińskie terytorium.

Warto także przypomnieć, że po ostatnim szczycie Rady Europejskiej kanclerz Angela Merkel powiedziała, że realizacja Nord Stream 2 powinna uwzględnić utrzymanie roli Ukrainy jako państwa tranzytowego dla dostaw gazu.

– Istnieją perspektywy dla realizacji projektu Turkish Stream ale w tym celu Komisja Europejska powinna rozbudować infrastrukturę dla transportu gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział minister energetyki Rosji.

– W tym kontekście bardzo ważna jest rozbudowa odpowiedniej infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie zajmuje się tym Komisja Europejska z ministrami energetyki państw regionu, rozmawiając o propozycjach dotyczących rozbudowy odpowiedniej infrastruktury przesyłu gazu. I jeśli pojawią się określone propozycje to uważam, że trasa byłaby bardzo ważna dla odbiorców w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego istnieją szanse, by ten projekt został w przyszłości zrealizowany – powiedział Nowak.

– Rosja posiada gaz, który jest wystarczająco tani, mamy odpowiednią infrastrukturę i gwarantujemy gotowość do dostarczenia oraz zwiększenia wielkości dostaw. Dlatego uważam, że współpraca – gospodarcza, handlowa – powinna być kontynuowana i będzie efektywna dla obu stron – stwierdził minister odpowiadając na pytanie dotyczące przyszłości dostaw rosyjskiego gazu do Turcji.

Jak informował 17 grudnia BiznesAlert.pl prezydent Władimir Putin stwierdził, że do realizacji Turkish Stream, Rosja potrzebuje pisemnych gwarancji ze strony Komisji Europejskiej o wsparciu tego projektu. Jego ostateczny los – zdaniem Putina – nie zależy od Rosji.

W tym kontekście warto przypomnieć, że 3 grudnia rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak stwierdził, że projekt Turkish Stream został oficjalnie zawieszony, a rozmowy z Turkami nie będą na razie kontynuowane. Tego samego dnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że jeśli Turcji potrzebny jest Turkish Stream, to powinna o tym Rosję poinformować.

Szerzej: Niemcy i Rosjanie uspokajają ws. Nord Stream 2